Zakaz o utrzymywaniu loch w kojcach pojedynczych nie wszedł jeszcze w życie więc Irlandczycy starają się wykorzystać unijne środki, aby przystosować swoje budynki inwentarskie do nowych wymagań prawnych.

Od 1 stycznia 2013 r. nie będzie to już jednak możliwe, ponieważ WPR nie pozwala na wykorzystywanie unijnych pieniędzy w celu przestrzegania prawa przez rolników.

Pierwotny termin przyjmowania wniosków o dotację dla irlandzkich producentów trzody chlewnej został już wcześniej przedłużony do października 2012 r.

Teraz irlandzki rząd ma nadzieję, że termin składania wniosków uda się jeszcze raz przełożyć – tym razem do września 2013 r.
Jeżeli udałoby się wynegocjować takie warunki, to producenci którzy się ubiegają o dotację, byliby wyłączeni w tym okresie ze zobowiązań płynących ze zmieniającego się prawa.

W Irlandii program oferuje 40 proc. dofinansowanie dla producentów świń, którzy chcą przystosować swoje chlewnie do grupowego utrzymania loch.

W założeniach istnieje maksymalny pułap wartości takiej inwestycji, który wynosi 240 tys. funtów, więc maksymalnie można otrzymać dotację równą  prawie 100 tys. funtów.

Podobał się artykuł? Podziel się!