PRZEGLĄD PRASY: Rolnicy zarzucają zakładom mięsnym, że płacą im za mało, bo mięso z Danii jest tańsze. Nie jest to jednak cała prawda - pisze Kinga Kamińska.

Wiadomo, że zakłady mięsne też szukają ograniczenia kosztów próbuje bronić firm Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso. - Nie powinniśmy jednak na nie zrzucać całej winy, bo tak naprawdę to nie one dyktują ceny. Musimy przyjrzeć się sieciom handlowym. Dlaczego w sklepach wieprzowina jest tak droga, skoro jest jej tyle na rynku Koncerny handlowe narzucają od 50 do 100 procent marży i to one zgarniają cały zysk, który mógłby rozłożyć się na rolników i przetwórców.

-Kolejny problem to rosnące koszty hodowli. Podobna sytuacja jest choćby w Danii. Nie tylko u nas rolnicy narzekają na zbyt wysokie ceny zbóż i pasz-  wyjaśnia Witold Choiński.

Na sytuację naszych rolników ma też wpływ mocna złotówka. Przez kilka ostatnich lat 60 procent polskiej produkcji wieprzowiny było sprzedawane do krajów Unii. Teraz sprzedaż przestała się opłacać. Trzy lata temu euro kosztowało 4 złote. Dziś kosztuje zaledwie 3,50 zł podaje Choiński.

Poprawą sytuacji zajęło się Ministerstwo Rolnictwa. Pierwszym krokiem było stworzenie komisji porozumiewawczej ds. wieprzowiny. W jej skład wchodzą przedstawiciele związków producentów, zakładów ubojowych oraz przetwórców z sektora wieprzowiny, a także reprezentanci wielkopowierzchniowych sieci handlowych. Na posiedzeniu komisji ustalono, że w pierwszej kolejności jej przedstawiciele zajmą się kwestią certyfikacji jakości mięsa oraz etykietowania. Dzięki temu klienci będą wiedzieli, jaki jest kraj pochodzenia towaru. I sami zdecydują, które chcą jeść wyjaśnili członkowie komisji.

Plastrem na bolączki miało być otwarcie granic z Rosją. Niestety, na razie eksport do Rosji to teoria. Zbyt mało zakładów ma uprawnienia do sprzedaży mięsa na Wschód.

Rolnicy mają nadzieję, że konsumenci wybiorą mięso krajowe, aby wspierać polską produkcję. Jeśli mięso duńskie nie będzie kupowane, wówczas zakłady mięsne zrezygnują z jego sprowadzania.

Źródło: Dziennik Elbląski

Podobał się artykuł? Podziel się!