PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Warmińsko-mazurskie: Trzy kolejne ogniska ASF u trzody chlewnej

Warmińsko-mazurskie: Trzy kolejne ogniska ASF u trzody chlewnej Fot. A. Królak

Trzy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w woj. warmińsko-mazurskim. W gospodarstwach w gminach Srokowo i Sępopol, w których stwierdzono obecność tego wirusa, hodowano łącznie 1145 świń.O kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń poinformowano po posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w piątek w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie, pod przewodnictwem wojewody Artura Chojeckiego. Po wykryciu tych przypadków choroby, liczba ognisk ASF u trzody chlewnej wzrosła w regionie do czterech.

Jak powiedział wojewódzki lekarz weterynarii Ludwik Bartoszewicz, wystąpienie trzech nowych ognisk potwierdziło laboratorium z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Dwa z nich dotyczą gospodarstwa w Wilczynach (gdzie hodowano 10 świń) i w Kosakowie (utrzymywano tam cztery świnie). Obie te miejscowości leżą w gminie Srokowo, w powiecie kętrzyńskim. Trzecie ognisko stwierdzono w Smolance w gm. Sępopol, w pow. bartoszyckim - hodowano tam 1131 sztuk trzody chlewnej.

Według Bartoszewicza wszystkie trzy gospodarstwa znajdowały się na obszarze ochronnym (tzw. strefie żółtej). Jak mówił, rozpoczęto już wdrażanie odpowiednich procedur związanych z likwidacją choroby.

W sytuacji wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie w tych hodowlach muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, mięso i pasza zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu - odkażone. W Wilczynach i Kosakowie już to zrobiono, a w Smolance takie działania zaplanowano na poniedziałek.

Służby weterynaryjne zapowiedziały, że w ciągu najbliższych dni przeprowadzona zostanie lustracja gospodarstw w promieniu 10 km od miejsc, w których wykryto nowe ogniska ASF. Badany będzie stan zdrowia trzody i warunki bioasekuracji. Zostaną wydane rozporządzenia wojewody warmińsko-mazurskiego, określające rygory postępowania na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym afrykańskim pomorem świń.

Wcześniej na Warmii i Mazurach odnotowano tylko jeden przypadek wykrycia ogniska ASF u trzody chlewnej - w gospodarstwie w miejscowości Posady w gminie Pieniężno, w powiecie braniewskim. W regionie stwierdzono też 169 przypadków tej choroby u dzików.

Według informacji na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, od początku występowania ASF w Polsce wykryto w sumie 172 jej ogniska u trzody chlewnej; w hodowlach prowadzonych w woj. podlaskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami w produkcji i sprzedaży mięsa na obszarach je otaczających.

ASF jest niegroźny dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • Biała 2018-07-29 23:47:05
  powstał film dotyczący likwidacji gospodarstw rodzinnych oglądajcie koniecznie! 'CZY "WIRUS ASF" UNICESTWI POLSKĄ WIEŚ?! TYLKO RAZEM POŁĄCZENI TEGO UNIKNIEMY!'
 • MARIA BEATA 2018-07-29 23:15:59
  Obserwuję tę wykreowaną na potrzeby geszeftów, od samego początku, "chorobę wirusową" nazwaną African swine flu. Czyli grypą świńską.

  "Jak rozpoznać afrykański pomór świń? (nadzor-wet)
  Objawy afrykańskiego pomoru świń mogą być niespecyficzne, podobne do innych chorób lub zatruć, mogą być różne w różnych stadach.

  inne objawy kliniczne, które mogą dołączyć do gorączki:
  sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała,
  drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze,
  zaczerwienienie skóry widoczne zawłaszcza na końcach uszu, ogona i kończynach,
  duszność,
  pienisty wypływ z nosa,
  wypływ z worka spojówkowego,
  biegunka - często z domieszką krwi,
  wymioty,
  niedowład zadu,
  objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów kloniczno-tonicznych,
  ronienia u prośnych macior;
  niekiedy gorączce mogą towarzyszyć posmutnienie, utrata apetytu, szybkie i trudne oddychanie oraz zaleganie wydaliny z nosa i oczu, wymioty, zaparcia, krwista biegunka, przed śmiercią może nastąpić śpiączka, która pojawia się jeden do siedmiu dni po wystąpieniu pierwszych objawów klinicznych."

  Te objawy, to nie są żadne specyficzne objawy. To są objawy identyczne jak przy wszystkich dotychczas stwierdzanych chorobach. które są wynikiem odchorowywania przez zwierzę stresów, np. po szczepieniu.

  Przeczytałam sobie 14 stron relacji z Farmera, Temat: afrykański pomór świń.

  O tym, jak w majestacie hucpy morduje się ZDROWE ŚWINIE i niszczy rolników.

  Ten proceder niszczenia polskich rolników można by zdemaskować.
  Tak jak to udało się w przypadku wirusa hiv i wirusa odry w Niemczech.

  Każdy może znaleźć w internecie informację o tym, że
  cytuję:

  „W dniu 15 stycznie 2001 roku sędzia Hackmann z wojewódzkiego (Landgericht) sądu w Dortmundzie (Sygn. Akt. Ns70 Js 878/99 14 (XVII) K 11/00) na publicznej rozprawie przedstawił wiedzę urzędu Ministerstwa Zdrowia Republiki Federalnej Niemiec.
  „Stwierdzam, ze wirus HIV, który to miałby być powodem choroby AIDS nigdy nie został naukowo udowodniony (bezpośrednio wyizolowany)”
  Sędzia Hackmann przedstawił wypowiedz Dr Marcus, mówcy prasowego, opiniodawczego centrum do spraw AIDS (Referenzzentrum) RF Niemiec (BRD) z Instytutu Roberta Kocha (Robert-Koch- Institut) w Berlinie”.
  Na wszelki wypadek cytuję z oryginału:
  „Für die Durchsetzung seiner Meinung-hier: der Nachweis der Existenz eines Aids-Virus sei bis heute nicht gelungen; es stehe daher nicht fest, dass es sich bei Aids um eine Infektionskrankheit handele; sog. Aids-Patienten könnten durch die Gabe von Virostatika gesundheitlich schwer geschädigt und soger getötet werden …“
  Ostatnie zdanie (gdyby była trudność z tłumaczeniem) mówi, żeby nie mordować „AIDS”-pacjentów virostatykami. Które to właśnie uśmiercają.”

  W sprawie wirusa HIV, mającego jakoby powodować AIDS sądownie zostało wydane takie oświadczenie. Oświadczenie oparte na podstawie wiedzy z Ministerstwa Zdrowia RFN, które otrzymało taką informację od Instytutu Kocha!

  Czy wiecie w jaki sposób "wybuchła" epidemia ASF ?
  Ona wybuchła medialnie.

  Kto taki biegły w podawaniu "niusów" o pomorze ?

  Jako pierwszą podała wyszukiwarka gazetę Forbes! Oraz RMF24, Finanse, Wprost.

  Gazeta Forbes !
  A jak podane: "mamy pierwszy przypadek", tak jakby ogłaszali dobrą nowinę. Oczywiście, była to wspaniała nowina o rozkręcaniu hucpy geszeftowej. Której celem było i jest zniszczenie polskiej gospodarki.
  Dziennikarze Forbes warują pod drzwiami ministerstwa ? Czy laboratorium badającego ASF?
  Niusy urzędowe podaje się w godzinach urzędowania. Ciekawe, dlaczego Forbes z tą wesołą nowiną czekał prawie do 9 wieczór.
  I kto za tę nowinę wziął kasę.


  tvp.info martwe-dziki-na-granicy-z-bialorusia-afrykanski-pomor-swin"
  Mamy pierwszy w Polsce przypadek choroby afrykańskiego pomoru świń

  lut 14 20:51
  Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, że u padłego dzika w gminie Szudziałowo (woj. podlaskie) znaleziono wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformował resort rolnictwa. Wirus ASF nie jest groźny dla człowieka, choroba nie przenosi się na ludzi."

  " rmf24 Fakty Polska
  17 lut 2014 - Wirusa afrykańskiego pomoru świń stwierdzono u padłego dzika znalezionego w gminie Szudziałowo na Podlasiu"

  JEDNA dzika zdechła ŚWINIA, SŁOWNIE -JEDNA-
  I w tempie błyskawicznym, natychmiast, w ciągu 1 dnia wykryta ASF !
  W środku zimy w rzece.

  A POTEM TO JUŻ SPiRALA "WYKRYĆ" Z WIOSNĄ SIĘ ROZKRĘCIŁA.


  Kto sprawdzi, jakie są metody wykrywania wirusów, ten zobaczy, że wszystkie są metodami POŚREDNIMI. Do wykrywania obiektów nazywanych wirusami, służą TESTY. Takie jak Eliza, Western Blot i PCR.
  Wszystkie opierają się na reakcjach strącania białek, są zawodne i nawet reakcja świadcząca o wykryciu, niekoniecznie oznacza, że zwierzę było chore. Poza tym do porównania musi istnieć standartowy "wzorzec" tego wirusa.
  Miałam styczność z badaniami wirusów metodą w/wym testów, więc wiem, że wyniki bywały "ruletką".

  Wykrywanie wirusów - Instytut Fizyki PAN

  M Łoś - ‎

  Na jakiej podstawie stwierdzono, że objawy chorobowe, czy martwe zwierzę, było/jest nosicielem wirusa ASF ?
  Na podstawie "wykrycia" u jednego albo dwóch (do dziś nie wiadomo) dzików.
  (tvp.info)

  "Minister powiedział, że dzik został przebadany w laboratorium Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, które potwierdziło wirusa ASF u tego zwierzęcia. Próbka została wysłana do dodatkowego badania w laboratorium w Hiszpanii. Na razie nie ma wyników - mówił Sawicki na czwartkowej konferencji prasowej."

  A tu znów świnia jedna jest. Czary, czy co. I to biznesowa wiad. 11.47 podana z biznes
  "Oznacza to, że polska inspekcja weterynaryjna dokładnie prowadzi nadzór nad dzikami i dobrostanem trzody chlewnej. Mamy do czynienia z przypadkiem granicznym i nie ma niebezpieczeństwa, że wirus przedostał się do stad żywych dzików w Polsce" - powiedział Sawicki. Wyjaśnił, że padłego dzika znaleziono w strefie, gdzie obowiązuje rygorystyczny nadzór nad hodowlą, "w rzece granicznej, ale nie jest to Bug".


  Przeczytałam 14 stron historii niszczenia hodowli świń i polskich rolników z forum Farmer. Mordowane są zdrowe świnie z "obszarów zapowietrzonych", albo zabierane za nie wiadomo jakie rekompensaty. Sekta spec vet rządzi.


  Biedni rolnicy i społeczność globalnowioskowa WIERZY, że winę za rozprzestrzenianie pomoru ponoszą dzikie świnie, myśliwi, rolnicy niedbający o "maty", weteryniarze powiatowi itd.

  TEN PARSZYWY GESCHEFT NISZCZENIA W PERFIDNY SPOSÓB POLSKICH ROLNIKÓW, MOŻNA PRZERWAĆ.
  TRZEBA ZWRÓCIĆ SIĘ DO INSTYTUTU W PUŁAWACH O PRZEDSTAWIENIE DOWODÓW NA WYKRYCIE WIRUSÓW ASF. ZAŻĄDAĆ WYSŁANIA PRÓBEK DO INSTYTUTU KOCHA W NIEMCZECH ALBO INNEGO WIARYGODNEGO INSTYTUTU O POTWIERDZENIE.
  NAWIĄZAĆ KONTAKT Z NIEMIECKIM WIRUSOLOGIEM STEFANEM LANKA, KTÓRY JEST AUTOREM AKCJI "KLEIN KLEIN AKTION" W NIEMCZECH. W TEJ AKCJI RODZICE PISALI DO INSTYTUTU KOCHA LISTY O PODANIE DOWODÓW NA ISTNIENIE WIRUSA ODRY I OSPY. INSTYTUT KOCHA MUSIAŁ ODPISYWAĆ, ŻE TAKICH DOWODÓW NIE MA.
  Potrzebna byłaby osoba dobrze posługująca się j. angielskim.
  Blog i adres do Dr Stefan Lanka jest w sieci.
  Nie ma żadnych dowodów na istnienie jakiegokolwiek wirusa (o tym mówi dr Jaśkowski)

  Ja jestem tylko emerytką budżetową, biologiem,studiowałam i pracowałam wiele lat
  w zawodach związanych z rolnictwem.
  Gdybym była młodsza i była rolnikiem, zawalczyłabym z tym lucyferycznym systemem niszczenia polskich producentów żywności.

  5 sierpnia ma się odbyć zebranie rolników różnych branż.Jest okazja, aby zawalczyć SOLIDARNIE O POLSKĄ RACJĘ STANU - producentów polskiej, zdrowej żywności.

  Mam nadzieję, że znajdą się osoby, które potrafią wykorzystać tę szansę.

  Winę za to co się dzieje, ponoszą tylko i wyłącznie świnie cywilizowane, hodowane na państwowych eurowypasach wolnego wybiegu w unii. Durne, pozbawione moralności, świnie.

  35 lat temu dr Ryke Geerd Hamer opracował nowy paradygmat medyczny.

  Do dnia dzisiejszego nie został on upubliczniony. Ponieważ godzi w OGÓLNOŚWIATOWE GESCHEFTY, NIE TYLKO BIGFARMY.


  MARIA BEATA KAYZER

  PS. Nowy paradygmat medyczny - 5 Praw Natury (Germanische Heilkunde), do odszukania w internecie.
  Kto nie chce umierać na raka, niech czyta  • JMS 2018-07-31 18:47:24
   ASF to african świnie fever nie "flu" i nie jest to "świńska grypa" tzw "świńska grypa" to zupełnie inna jednostka chorobowa, wywoływania przez wirus grypy. Wirus grypy a wirus asf to zupełnie inne wirusy
 • Biała 2018-07-28 14:22:14
  Dlaczego nie możemy kontrolować sami, jeżeli jest test który rolnik może sam pobrać u świń i będzie miał100% pewność iż świnia nie ma asf ..
  Komu zależy na zniszczeniu polskiej hodowli trzody chlewnej?
 • Pejsak bee 2018-07-28 08:03:28
  No teraz będzie perlustracja i kolejne ogniska. Pilnujcie lekarzy i nie wpuszczać do chlewni macie takie prawo. Przykład miejscowość Dawidy woj.lubelskie
 • Lol 2018-07-27 16:29:47
  Póki co to znaczne straty gospodarcze nie przynosi sam wirus tylko decyzję rządzących co do likwidacji zdrowych świń, paszy itp.
  • Wojtek 2018-07-27 17:09:29
   100% racji. Ciekaw jestem co by było dalej z tymi stadami świń, w których pojawia się wirus. Zdychają wszystkie świnie czy tylko kilka sztuk?
   • iiii 2018-07-27 21:37:26
    zdychaja do skutku
   • waldemar 2018-07-27 21:42:44
    Ponoć do 10% idzie do piachu ,tak stwierdzil guru p. PEJSAK ,ale jak jest naprawdę to nie wiadomo chociaż gdyby była wysoka śmiertelność to Rosjanie i Białorusini dawno byli by bez świń a jednak hodowla tam trwa i niby się rozwija
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 107.23.176.162
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.