Po długiej przerwie na Warszawskiej Giełdzie Towarowej w tym tygodniu doszło do pierwszych internetowych transakcji. A to oznacza, że oczekiwania kupujących i sprzedających są coraz bliższe.

W systemie przetargowym sprzedano 60 tuczników klasy E po 5 złotych 85 groszy za kilogram. W tabeli ofert tyle samo sztuk znalazło nabywcę po 4 złote 20 groszy za wagę żywą. Zdaniem maklerów następny tydzień przyniesie kolejne transakcje bo zakłady wyraźnie się ożywiły i przed świętami zaczynają szukać żywca. A wśród hodowców są wreszcie chętni do sprzedaży.

tuczniki zł/kg - przetarg WGT
oferta kupna 5,60 bez klasyfikacji
oferta sprzedaży 6,05 klasa E

Zaproponowane oferty kupna tuczników wynoszą dziś 5 złotych 60 groszy za wagę bitą bez klasyfikacji. Tymczasem oferty sprzedaży sięgają 6 złotych 5 groszy za klasę E. Różnica jest duża, ale możliwa do pokonania - przekonują maklerzy, bo proponowane po obu stronach stawki to tylko punkt wyjścia do negocjacji. Jest więc szansa, że jednym i drugim uda się spotkać w połowie drogi.

Mimo większego zainteresowanie wieprzowiną na giełdowym parkiecie nadal przeważają transakcje zbożowe. Szczególnie, że ceny sprzedaży i kupna nie odbiegają już tak znacznie od siebie.

zboża konsumpcyjne zł/tonę (tabela ofert WGT)
                    kupno      sprzedaż
pszenica 460 – 530 480 – 550
jęczmień 435 – 450 430 – 480
żyto                  -           420 – 470

Za pszenicę konsumpcyjną przetwórcy gotowi są zapłacić od 460 do 530 złotych, producenci żądają za swój towar od 480 do 550 złotych. Podobna sytuacja jest z jęczmieniem, na razie nie ma chętnych tylko na żyto.

Źródło: Agrobiznes/Agnieszka Niemcewicz

Podobał się artykuł? Podziel się!