Pen Ar Lan Polska planuje wprowadzać na rynek coraz więcej nie tylko loszek hybrydowych, ale i nasienia pochodzącego od knurów terminalnych (używanych do krzyżowań towarowych), jak i przeznaczonych do reprodukcji.

Centrum Pozyskiwania Nasienia Pan Ar Lan Polska w Smólnikach Osieckich (woj. wielkopolskie) dysponuje 180 stanowiskami dla knurów i laboratorium do badania jakości nasienia. Planowana roczna produkcja to około 300 tys. porcji nasienia knurów terminalnych i używanych do programów matecznych.

Centrum podzielono na dwie ogrodzone części. Pierwszy budynek został przeznaczony na prowadzenie kwarantanny, to tu najpierw trafią knury, od których w przyszłości pobierane będzie nasienie. Okres kwarantanny ma wyeliminować możliwość dostania się chorego zwierzęcia do głównego budynku Centrum. Program bioasekuracji przewiduje m.in. pobranie od knurów krwi w pierwszym dniu kwarantanny i następnie powtórzenie tej czynności w piątym tygodniu.

To najkrótszy okres, w którym zwierzę może przebywać w tym budynku, aby dokładnie określić, czy nie jest ono chore lub nie jest nosicielem jednej z badanych chorób. Na ich liście znajdują się m.in.: PRRS, pomór klasyczny świń, bruceloza, choroba Aujeszky’ego, mykoplazmoza, ZZZN, salmonelloza i leptospiroza.

Źródło: Farmer 13/2008

Podobał się artykuł? Podziel się!