Pomimo coraz większego zaawansowania technicznego gospodarstw hodowlanych, śmiertelność prosiąt na porodówkach nadal jest na wysokim poziomie. Prosięta, które rodzą się w dużych miotach, zwykle są słabsze, mają niższą masę urodzeniową i mniejsze rezerwy energetyczne, w konsekwencji mają także mniejsze szanse na przeżycie.

Aby rozwiązać ten problem, Provimi opracowało specjalny system odchowu prosiąt Rescue Concept, w skład którego wchodzą: inkubatory Rescue Deck oraz Rescue Milk – specjalnie przystosowany do żywienia prosiąt preparat mlekozastępczy, który może być podawany już od 3-4 dnia życia. Dzięki specjalnie dobranym, łatwo przyswajalnym składnikom i unikalnym dodatkom, prosię jest zdolne do dalszego odchowu.

Inkubatory Rescue Deck zostały zaprojektowane tak, aby nieustannie utrzymywany był w nich odpowiedni dla prosiąt mikroklimat. Jednocześnie są one wyposażone w opatentowany przez Provimi system podawania mleka. Obecnie Rescue Deck dostępny jest w 18 krajach, ale już wkrótce pojawi się na polskim rynku. Od roku „Piglet Rescue System” jest wykorzystywany na fermie doświadczalnej w Czaplach. Obecnie instalacja składająca się z 24 inkubatorów oraz 80 poidełek umieszczonych w kojcach porodowych jest testowana na fermie Provimi Polska w Bieganowie. Jest to największa tego typu instalacja doświadczalna na świecie.

Badania pokazują, że Rescue Milk może być podawany wraz z odpowiednio dobranymi prestarterami do momentu odsadzenia. Dzięki niemu wskaźnik umieralności spada od 2 do 4, 5 proc., a mioty przy odsadzeniu są bardziej wyrównane. Aktualnie 642 000 prosiąt rocznie jest odchowywanych przy pomocy Rescue Deck, z których aż 60 proc. nie miałaby szans samodzielnego przeżycia przy matce.

źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!