PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o pomoc dla producentów trzody

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o pomoc dla producentów trzody Fot. A.Królak

Zarząd Wielkopolskiej Izb Rolniczej, zwrócił się do resortu rolnictwa z apelem o pomoc w złagodzeniu trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się producenci trzody chlewnej z Wielkopolski.Jak czytamy w piśmie skierowanym do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, od końca minionego roku obserwowany jest gwałtowny spadek cen skupu trzody chlewnej. W tym okresie spadły one o około 12 proc. Nie brakuje ubojni skupujących żywiec wieprzowy w cenie 3,50 zł/kg, cena ta w żaden sposób nie pokrywa kosztów wyprodukowania kilograma żywca. Co gorsza brak obecnie przesłanek, mogących świadczyć o rychłej poprawie sytuacji koniunktury na rynku wieprzowiny. Bierze się to między innymi z ograniczeń eksportowych, które są bezpośrednim następstwem występowania w naszym kraju problemu afrykańskiego pomoru świń. Jednocześnie pomimo dużych spadków cen surowca, nie widać obniżek detalicznych cen wyrobów wieprzowych. Tym samym trudno liczyć na wzrost konsumpcji wieprzowiny, co pociągnęłoby za sobą większe zapotrzebowanie na surowiec.

Jak czytamy w piśmie wystosowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, nastroje producentów trzody chlewnej pogarszają nie tylko dramatycznie niskie ceny, lecz także duże wydatki, jakie czekają ich w związku z dostosowaniem gospodarstw do dłuższego terminu przechowywania nawozów naturalnych, co wiąże się z planowanym objęciem terenu całego kraju obszarem OSN. Już teraz wielu rolników zapowiada rezygnację z chowu świń, co odbije się negatywnie na całej gospodarce naszego kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • sz 2018-02-14 21:36:29
  Tak, tak tylko wielkopolscy hodowcy trzody ponieśli straty,inni nie.Organizacje rolnicze powinny się jednoczyć w walce z ASF a nie występować indywidualnie.Proponuje naprawdę się obudzić.
 • Normalny rolnik nie żebrak piz 2018-02-14 20:02:40
  Żądamy więcej darmochy
 • OBSERWATOR 2018-02-14 19:40:03
  Według rządu i polityki unijnej to ziemia do biznesu w celu prania pieniedzy , jak również fermy dla biznesu w celu robienia biznesu.A reszta na bruk i na garnuszek MOPS.pRECZ Z UNIA I JEJ polityką !!!!
 • Konrad 2018-02-14 18:39:33
  Dobra Zmiana z gorliwością odgrywa swoją rolę. Ma doprowadzić do całkowitego upadku polskiego rolnictwa. Najpierw upadną gospodarstwa indywidualne i wtedy będzie miejsce dla biznesu z fermami na tysiące tuczników... Taki jest plan i cel.
 • 666 2018-02-14 18:21:03
  Dobra zmiana idzie w najlepsze.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.173.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!