Zdania są podzielone. Agencja Rynku Rolnego zapewnia, że zainteresowanie ze strony przedsiębiorców jest spore, bo wpłynęło już blisko 60 wniosków, z czego realizowanych jest ponad 50. Reszta czeka na uzupełnienie dokumentów i wkrótce będzie realizowana. Firmy złożyły wnioski jak na razie na 6 tys. ton mięsa - w całej Unii kwota przekroczyła 73 tys. ton. To daje nam 6 pozycję wśród 13 krajów Unii, które przystąpiły do programu.

Handlowcy przyznają, że chociaż na krajowym rynku podwyżek nie widać, to pierwszy efekt programu już jest - ceny przestały spadać i od jakichś dwóch – trzech tygodni są na stabilnym poziomie. Może krajowe mięso miałoby i szansę na wzrost cen, ale przechowywana wieprzowina nie musi być polska – mówią maklerzy.

Każdy kto podpisze umowę z Agencją może sprowadzić mięso z dowolnego kraju Unii Europejskiej. Handlowcy przyznają, że zainteresowanie przechowywaniem na zachodzie jest ogromne. Widać to po cenach, które tylko w pierwszym tygodniu programu wzrosły od 30 do 70 gr za kg wieprzowiny. To pokazuje wyraźnie, że wnioskujący zaczęli realizować umowy i kupowali większe partie mięsa. 
 

Minimalne ceny wieprzowiny z importu

giełdy towarowe zł/kg

łopatka 5,00 schab 14,00 karkówka 7,40
   Wnioski złożone 58 przyjęte 51 firmy wnioskujące 12 Wnioskowana ilość mięsa   w Polsce 6 tys. ton w całej UE 73 tys. ton

Źródło: Stella Norowska/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!