"Żaden wirus grypy nie został odnaleziony w mięsie i jego produktach" – zapewnił Domenech.

W obawie przed wirusem nowej grypy ok. 20 krajów zabroniło importu wieprzowiny i innego mięsa.

Kanadyjskie władze informowały w sobotę o wykryciu nowego wirusa grypy A/H1N1 u świń na jednej z farm hodowlanych w prowincji Alberta. Zwierzęta prawdopodobnie zaraziły się od jednego z pracowników farmy, który powrócił niedawno z Meksyku.

FAO i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydały po tym incydencie oświadczenie o szczególnej ostrożności przy hodowli zwierząt.

Według Domenecha rozsądnie jest w kontaktach bezpośrednich ze świniami nosić odpowiedni strój ochronny i przestrzegać pewnych zasad prewencji, by zminimalizować ryzyko infekcji, gdyż wiele cech nowego wirusa jest jeszcze nieznanych.

Jednak inaczej niż w przypadku zaleceń dotyczących wirusa ptasiej grypy H5N1 nowy wirus nie stanowi specjalnego zagrożenia dla osób żyjących na farmach czy w pobliżu hodowli świń.

W przeciwieństwie do przypadków ptasiej grypy, gdy ludziom doradzano, by unikali dotykania nieżywych kurcząt, eksperci WHO zapewniają, że martwe świnie nie stanowią zagrożenia.

"Nowy wirus grypy nie zaraża ludzi łatwo i ma bardzo niską patogenność zarówno w przypadku ludzi, jak i świń, w przeciwieństwie do ptasiej grypy, która zabiła miliony sztuk drobiu" - wyjaśnił Domenech.

Alex Thiermann, doradca z WHO, zapewnia, że grypa, nazywana popularnie "świńską", nie wymaga żadnych dodatkowych badań, innych niż w przypadku pozostałych chorób, czy specjalnej ochrony. Handel trzodą chlewną może być kontynuowany przy przestrzeganiu normalnych standardów zdrowotnych i certyfikatów.

"Czy to w przypadku tej choroby, czy innych, do handlu nie powinny trafiać zarażone zwierzęta" - podkreślił Thierman. "Zalecenie, by unikać kontaktu między zwierzętami i ludźmi, jest normalne, bo istnieje wiele chorób. Nie tylko ta jedna" - dodał.

Wykrycie na terenie Polski obecności wirusa A/H1N1 nie zwiększa zagrożenia pandemią nowej grypy - powiedział w środę PAP zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, Jan Orgelbrand.