Jak wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - w ramach UE od stycznia do września 2014 r. sprowadziliśmy towary na kwotę 7 529 mln EUR i w stosunku do okresu styczeń - wrzesień 2013 r. był to wzrost o 3,8 proc. (w I-IX 2013 r. - 7 254 mln EUR).

O 4,7 proc. wzrósł import z państw dawnej „piętnastki", który ukształtował się na poziomie 6 462 mln EUR (w I-IX 2013 r. - 6 173 mln EUR). Wartość zakupów w pozostałych 12 państwach UE spadła o 1,4 proc. i wyniosła 1 066 mln EUR (w I-IX 2013 r. - 1 081 mln EUR).

Udział przywozu z państw UE stanowił 69,8 proc. ogólnej wartości importu towarów rolno -spożywczych do Polski, rok wcześniej było to o 0,3 proc mniej.

Artykuły rolno-spożywcze, które importowano do Polski z krajów UE, pochodziły głównie z Niemiec a ich wartość wyniosła 2 413 mln EUR. Import z Niemiec w porównaniu z rokiem poprzednim wzrósł o 2,2 proc. (w I-IX 2013 r. - 2 361 mln EUR) i stanowił 22,4 proc. importu rolno-spożywczego ogółem - podaje Departament Rynków Rolnych MRiRW.

W analizowanym okresie najwięcej pod względem wartości sprowadzono z Niemiec do Polski: mięsa wieprzowego, czekolady i wyrobów czekoladowych, karmy dla zwierząt, świń, wyrobów piekarniczych w tym m.in. herbatników i wafli, serów, mleka w proszku, syropów cukrowych oraz kawy.

Import z Niderlandów osiągnął wartość 921 mln EUR, z Hiszpanii 550 mln EUR, z Danii 528 mln EUR, z Norwegii 470 mln EUR, z Francji 415 mln EUR a z Włoch 411 mln EUR. Ponadto, znaczący udział w imporcie do Polski miały również Argentyna, Belgia, Republika Czeska, Wielka Brytania, Ukraina, Chiny oraz Brazylia. Import z wymienionych wyżej państw stanowił ponad 70 proc. wartości przywozu towarów rolno- spożywczych do Polski w tym okresie.

Z Niderlandów sprowadzano do Polski najwięcej mięsa wieprzowego, kwiatów ciętych, roślin żywych i nasion do siewu (głównie nasion warzyw). Z Hiszpanii owoców cytrusowych, pomidorów oraz mięsa wieprzowego, z Danii mięsa wieprzowego i świń, z Norwegii ryb świeżych (gł. łososia), z Francji kukurydzy i syropów cukrowych a z Włoch przede wszystkim czekolady i wyroby zawierających kakao, syropów cukrowych, wina oraz makaronów.

Import mięsa wieprzowego oraz świń pochodził głównie z Niemiec, Danii i z Belgii, makuchów sojowych z Argentyny i Rosji, ryb świeżych z Norwegii i Szwecji, filetów rybnych z Chin i z Norwegii, syropów cukrowych z Niemiec i z Francji, zaś czekolady i wyrobów zawierających kakao z Niemiec, Włoch i Francji.

Podobał się artykuł? Podziel się!