Walkę z nimi rozpoczynamy wczesną wiosną i prowadzimy ją aż do pierwszego ochłodzenia, czyli do października kiedy liczba owadów wyraźnie spada. Dlatego mamy jeszcze sporo czasu, aby zmniejszyć ich zagęszczenie w pomieszczeniach inwentarskich.

Owady niepokoją zwierzęta, przenoszą bakterie i choroby, powodują podrażnienia skóry, gdy pogryzione zwierzę intensywnie drapie się i ociera odczuwając swędzenie. Muchy zakażają rany i otarcia skóry u zwierząt. Takie zakażone rany często ropieją i konieczne jest wprowadzenie kosztownego leczenia.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów owadobójczych w różnej formie: pasty, granulki, opryski, czy lepy.

Są różne rodzaje środków do walki z muchami, np. Agita to granulat do rozpuszczania w wodzie tworzący pastę, którą smarujemy różne powierzchnie w budynku. Należy pamiętać, że przy tego typu środku powierzchnia smarowana nie może wchłaniać środka owadobójczego, czyli nie może to być np. papier. Najlepiej jest wyciąć kwadraty z grubej folii i powiesić posmarowane środkiem w różnych częściach chlewni np. na cienkim druciku. Daje nam to gwarancje długiego działania środka.

Kolejnym rodzajem środków są opryski, np. Ektopar, opryski wykonujemy w dwutygodniowych odstępach czasu co daje gwarancję działania skutecznego ponieważ zwalczamy muchy i ich larwy nie dopuszczając do ich rozwoju; zawsze pryskamy ściany, sufity, szczególną uwagę zwracamy na opryskanie okien, drzwi i innych miejsc, którymi najczęściej wchodzą owady, a także miejsca wylęgu jak też różnego rodzaju zakamarki oraz wilgotne miejsca.

Innym rodzajem środka są granulki np. Muchostop wsypywane np. w nakrętkę od słoika lub w inny pojemniczek. Zawierają one cukier wabiący muchy, a substancja trująca działa na układ nerwowy owadów powodując ich śmierć. Granulki wsypujemy w możliwie szerokie, a płytkie pojemniczki. Te rozstawiamy np. na parapetach. Nie sypiemy granulek bezpośrednio na parapet, gdyż po czasie rozpuszczają się i tworzą warstwę, której nie da się później umyć. Pojemniki z granulkami należy wymieniać, gdyż padające muchy zaściełają pojemnik i granulki nie są odczuwalne dla innych much w związku z czym są nieskuteczne. Konieczne jest regularne ich wysypywanie wraz z martwymi muchami i zasypywanie świeżych granulek.