Włókno niekiedy postrzegane jest jako składnik antyżywieniowy. Rzeczywiście jego nadmiar w paszy pogarsza wykorzystanie składników odżywczych. Równie groźne są jednak niedobory tego składnika. Najczęściej pasze dla loch, ale niekiedy również młodszych zwierząt należy wzbogacić dodatkiem komponentu bogatego w włókno.

W czasie konferencji „Nowoczesna produkcja – świnie” dr inż. Tomasz Schwarz odradzał jednak stosowanie otrąb w żywieniu świń: pamiętajmy, że otręby w dużej mierze składają się z łupiny nasiennej ziaren zbóż – w przypadku porażenia surowca przez grzyby pleśniowe to ta, gromadzi się większość mikotoksyn. Zawartość tych związków w otrębach jest więc przeciętnie 10 razy większa niż w ziarnie. Dlatego zamiast otrąb jako uzupełnienie włókna lepiej jest stosować oczyszczone włókno ligninowe oferowane przez większość firm paszowych. Jest ono w całości nierozpuszczalne i niestrawne w przewodzie pokarmowym świń. Obniża ono koncentrację składników odżywczych w paszy a dzięki wysokiej zdolności wiązania wody (1:8) zmniejsza pobranie paszy i daje zwierzętom uczucie sytości. Ma to szczególne znaczenie w przypadku loch prośnych i knurów, które mają stosunkowo niewielkie potrzeby pokarmowe a wysoki apetyt. W odróżnieniu od tradycyjnych źródeł włókna, włókno ligninowe zawiera tylko frakcje nierozpuszczalne dzięki czemu nie pogarsza strawności składników paszy. Ponadto włókno reguluje pracę przewodu pokarmowego i przeciwdziała zaparciom, które mogą być groźne w u loch w okresie okołoporodowym.
Bardzo ważne jest to, że włókno ligninowe w odróżnieniu od np. otrąb jest całkowicie wolne od mikotoksyn – tłumaczył podczas spotkania prelegent.

Podobał się artykuł? Podziel się!