Niedawno pisaliśmy o wyraźnym wzroście pogłowia loch rasy puławskiej, jaki nastąpił w ciągu ostatniego pół roku. Spory – choć już nie tak wyraźny – wzrost populacji odnotowano w ostatnim czasie również w przypadku świń rasy złotnickiej białej. Populacja loch rasy złotnickiej pstrej wzrosła natomiast minimalnie.

Jak informuje dr inż. Piotr Luciński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, do 1 maja bieżącego roku pogłowie loch rasy złotnickiej białej wyniosło 966 sztuk. To blisko 160 macior więcej niż w październiku minionego roku. Pogłowie loch rasy złotnickiej pstrej zwiększyła się natomiast nieznacznie. Obecnie wynosi 493 szt. czyli zaledwie o 7 więcej niż pół roku temu.

Zdaniem naszego rozmówcy wzrost pogłowia loch rasy złotnickiej białej to po części efekt wysokich dopłat, jednak w dużej mierze wynika też z dobrej użytkowości świń rasy złotnickiej białej. W porównaniu z rasą złotnicką pstrą, genotyp ten charakteryzuje się wyższą mięsnością i niższym otłuszczeniem. Stąd też rolnicy chętniej decydują się na chów rasy złotnickiej białej. Należy się jednak spodziewać, że pogłowie tej rasy utrzyma się w najbliższych miesiącach na obecnych poziomie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyznaczyło bowiem na ten rok limit populacji loch rasy złotnickiej białej na 1000 sztuk. Na maciory powyżej tej liczby rolnicy nie otrzymają dopłat. W przyszłym roku limit ma być zwiększony do 1100 loch.

Podobał się artykuł? Podziel się!