W ostatnich tygodniach afrykański pomór świń rozlał się na znaczną część Polski wschodniej. Nowe ogniska choroby u świń wykryto w gospodarstwach położonych na terenie województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Z regionu gdzie produkcja trzody chlewnej jest marginalna (okolice Sokółki, Białegostoku czy Hajnówki), wirus przedostał się na tereny o znacznie większym zagęszczeniu stad. O sytuacji lokalnych producentów trzody rozmawiamy z Jerzym Garuckim, wójtem gminy Platerów, położonej na terenie powiatu łosickiego.

- Na terenie gminy znajduje się sporo dużych gospodarstw których przedmiotem działalności jest chów trzody chlewnej. Największym problemem rolników są obawy o możliwości zbytu wyprodukowanych tuczników. Na chwilę obecną udało im się sprzedać partie zwierząt, jednak w niektórych gospodarstwach już kolejne zwierzęta osiągają masę ubojową. Na terenie gminy mamy gospodarstwa odstawiające tygodniowo powyżej 500 tuczników. Wśród rolników narasta niepokój o to, czy w najbliższej przyszłości będą mogli zbyć wyprodukowane tuczniki. Dla producentów brak możliwości zbytu zwierząt byłby prawdziwą tragedią – tłumaczy Jerzy Garucki.  

W rozmowie z naszym portalem wójt Gminy Platerów mówi także o zapewnieniach ze strony ministerstwa rolnictwa na temat uruchomienia skupu interwencyjnego świń ze strefy występowania ASF:

- W dniu wczorajszym odbyliśmy spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na którym otrzymaliśmy zapewnienie, że najpóźniej na początku przyszłego tygodnia podjęte zostaną decyzję o przyznaniu funduszy na uruchomienie skupu interwencyjnego. Jeżeli tak się stanie, producenci z regionu przetrwają obecny kryzys, jest to jednak dla nich prawdziwe „być albo nie być” – tłumaczy nasz rozmówca.

Jerzy Garucki wskazuje również na możliwość przygotowania przez rolników blokad miejscowych dróg.

- Podobne wydarzenia miały miejsce dwa lata temu, kiedy to rolnicy zablokowali drogę krajową nr 19. Jeżeli do przyszłego tygodnia Ministerstwo nie podejmie konstruktywnych decyzji, sądzę że historia się powtórzy – tłumaczy wójt Gminy Platerów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!