Szkodliwość wszawicy, objawia się na kilka sposobów. Przede wszystkim, swędzenie, będące następstwem pogryzień, wywołuje nerwowość i nadmierną ruchliwość świń. Inwazja pasożytów, pogarsza również apetyt zwierząt, oraz mleczność loch. Szacuje się, że ostre przypadki wszawicy, mogą obniżyć dzienny przyrost zwierząt, nawet o 50 g. Poza tym, intensywne pobieranie krwi przez pasożyty, może u prosiąt doprowadzić do pogorszenia przyrostów, anemii i charłactwa. Nie zapominajmy również, że wszy, są wektorem wielu chorób, takich jak ospa świńska, czy mykoplazmoza krwi.

Czynnikiem wywołującym wszawicę świń, jest wesz świńska (Haemotopinus suis), należąca do gromady owadów. Jest to największy przedstawiciel wszy, samice mogą osiągać długość do 6 mm. Samce są nieco mniejsze, ich długość na ogół nie przekracza 4 mm. Wesz świńska jest pasożytem bezwzględnym, poza organizmem żywiciela, może przetrwać, co najwyżej kilkadziesiąt godzin. Na powierzchni skóry zwierząt, dorosłe osobniki przeżywają do 30 dni, składając w tym czasie nawet powyżej 100 jaj. W zależności od warunków środowiskowych (temperatura i wilgotność), w roku może powstać 6-8 kolejnych pokoleń. Daje to obraz, jak groźne skutki, może nieść ze sobą nie zwalczana wszawica.

Objawy, które mogą sugerować występowanie wszawicy, to nadmierna ruchliwość, pobudzenie, oraz ocieranie się o ściany, elementy kojców itd. Warto wtedy zwrócić uwagę, czy na powierzchni skóry zwierząt nie występują niewielkie zaczerwienienia. Jako że wszy, są widoczne gołym okiem, należy także skontrolować, czy na skórze nie występują dorosłe postaci owadów, oraz jaja, przyczepione do nasady włosa. Wystąpienie wszawicy, może również sugerować wypadanie szczeciny, otarcia i rany, będące następstwem drapania. Pogryzienia w pierwszej kolejności występują u podstawy uszu, oraz na brzuchu i wewnętrznych powierzchniach kończyn – tam, bowiem, skóra jest najcieńsza. Przy silnym zarobaczeniu, wszy mogą bytować na całej powierzchni skóry.

Leczenie wszawicy, polega na zastosowaniu zalecanych środków owadobójczych. W zależności od rodzaju preparatów, mogą one być podane w postaci iniekcji podskórnej, środków do opryskiwania, polewania lub posypywania powierzchni skóry zwierząt. Jak mówią hodowcy, dobre efekty daje również odrobaczenia loch, na około 2 tygodnie przed porodem. Ogranicza to ryzyko przenoszenia wszy z lochy, na prosięta. Oczywiście, przed podaniem preparatu, należy się upewnić, czy można go zastosować u lochy, w końcowym okresie ciąży.