Gdy wybierzemy już loszki na remont stada, to nie należy ich żywić do woli; zwłaszcza po osiągnięciu przez nie masy ciała powyżej 70 kg, należy je żywić umiarkowanie.  

- Zbyt intensywne żywienie skutkuje nadmiernym otłuszczeniem, które w okresie laktacji powoduje niedostateczne pobranie składników pokarmowych z paszy. Tłuste lochy produkują mleko kosztem nadmiernej utraty masy ciała i kondycji, czego konsekwencją jest albo szybsze brakowanie albo słabe wyniki użytkowości. Istotnym czynnikiem warunkującym odpowiednią płodność loszek i loch, jest także mikroklimat panujący w chlewni, a zwłaszcza najistotniejsze jego parametry: temperatura, wilgotność oraz oświetlenie – tłumaczy prof. Knecht.

- Mimo istnienia zmienności osobniczej w zakresie osiągania dojrzałości rozrodczej i wieku osiągania pierwszej rui, pierwsze krycie loszek powinno się odbywać wówczas, gdy osiągnie ona  wiek 8 miesięcy i masę ciała 110-120 kg – mówi profesor.

Niezbędna jest także  fachowa wiedza na temat właściwych objawów rujowych, co umożliwia przeprowadzenie krycia czy inseminacji w odpowiednim czasie.   Podobał się artykuł? Podziel się!