Biegunki występujące u prosiąt ssących mogą mieć rozmaite podłoże. Obok tak dobrze znanych czynników chorobotwórczych jak bakterie (wywołujące kolibakteriozę czy salmonellozę) i wirusy (wywołujące TGE, czy rotawirusowe zapalenie jelit) patogenem występującym w wielu porodówkach są także pierwotniaki z gatunku Isospora suis, będące przyczyną występowania kokcydiozy.
Choroba ta zwana jest niekiedy „chorobą dnia dziesiątego”, gdyż rozwija się najczęściej w drugim tygodniu życia prosiąt. Zainfekowane mogą być wprawdzie świnie w dowolnym wieku, objawy kliniczne wywołane obecnością w przewodzie pokarmowym prosiąt Isospora Suis, pojawiają się jednak najczęściej pomiędzy 7 a 14 dniem życia osesków. Do typowych objawów choroby zaliczyć należy spadek wzrostu (niekiedy wręcz ubytek masy ciała) i pojawienie się charakterystycznej, kremowo-żółtej biegunki. Zdarza się również, że choroba nie daje objawów klinicznych, a jedyną przesłanką świadczącą o możliwości zarażenia Isospora Suis jest ubytek masy ciała.

Kokcydioza sama w sobie rzadko kiedy prowadzi do śmierci zwierząt, a jeżeli już nastąpią upadki, zazwyczaj są one efektem równoległego występowania innych jednostek chorobowych. Powoduje jednak znaczne straty ekonomiczne, związane z obniżonym wzrostem zwierząt i spadkiem wykorzystania paszy.

Najskuteczniejszym sposobem walki z kokcydiozą prosiąt jest podanie odpowiedniego kokcydiostatyku. W preparatach tego typu substancją czynną najczęściej jest toltrazuril. Lek podaje się prosiętom per os pomiędzy 3 a 5 dniem życia zwierząt – wtedy bowiem drobnoustroje są podatne na działanie substancji czynnej preparatu.

Bardzo ważny jest także odpowiednio wysoki poziom higieny pomieszczeń. Zabiegi dezynfekcyjne wykonywane po zakończeniu każdego cyklu produkcyjnego pozwalają na skuteczne wyeliminowanie patogenów z otoczenia. W momencie przebywania zwierząt na porodówce pomóc może również sucha dezynfekcja, dzięki której nie tylko eliminujemy Isospora suis z otoczenia, lecz także poprawiamy warunki środowiskowe panujące na porodówce.

Podobał się artykuł? Podziel się!