Dwa tytuły superchampiona za najwyższą zbiorczą wartość hodowlaną BLUP otrzymały knur i loszka z hodowli Jana Deki z Biskupiej Woli. Nagrodzony knur był rasy pbz i charakteryzował się dziennymi przyrostami na poziomie 843 g oraz mięsnością tuszy na poziomie 61,9 proc. (BLUP ZWH  = 11,96). Z kolei loszka z tytułem superchampiona również była tej samej rasy, a jej dzienne przyrosty i mięsność zostały ocenione odpowiednio na 620 g i 60,2 proc.(BLUP ZWH  = 11,42).

Na wystawie sędziowie postanowili dodatkowo wyróżnić wśród wybranych championów zwierzęta, które charakteryzowały się najlepszym pokrojem – tytuł superchampiona - zdobyła loszka rasy pietrain z  hodowli Dariusza Dzierbickiego, która podczas oceny zdobyła najwyższą notę za pokrój czyli trzy szóstki. Z kolei najlepszym knurem pod względem oceny pokroju okazał się knur z Mazowieckiego Centrum Hodowli i rozrodu Zwierząt w Łowiczu, który był mieszańcem pietrain x duroc.

W wystawie wzięło udział 49 sztuk zwierząt. - Co roku hodowcy z tego regionu przedstawiają wysoki poziom hodowlany zwierząt. Można także powiedzieć, że efekty ich pracy są zauważalne. W tym roku zwracaliśmy szczególną uwagę na pokrój przedstawianych loszek, ponieważ ich budowa ciała jest w praktyce najważniejszą rzeczą, która determinuje je, jako dobre matki. W mniejszym stopniu braliśmy pod uwagę mięsność samic, ponieważ jej wysoki poziom może czasami powodować, że matki z każdym miotem będą miały coraz gorszą kondycję i mniejszy poziom rezerwy tłuszczowej, co może przyczynić się do przedwczesnego brakowania loch – mówi Jan Kwaśnica, przewodniczący komisji sędziowskiej. Podobał się artykuł? Podziel się!