- Tak naprawdę, podczas tegorocznego kongresu nikt nie chciał prognozować na temat kształtowania się cen na europejskim rynku wieprzowiny w najbliższym roku. Sytuacja jest niepewna ze względu na bardzo rygorystyczne zmiany w prawie europejskim. Trzeba podkreślić, że nie ma żadnych analiz na temat tego jak nowe regulacje dotyczące utrzymania loch wpłyną na europejską produkcję świń – tłumaczy dr Katarzyna Skrzymowska z POLSUS, delegat Polski na EPP.

Obecna sytuacja stawia Europę przed dużym wyzwaniem rosnącej światowej konkurencji w produkcji wieprzowiny w szczególności z Chin, a także obu Ameryk.

- Trudno powiedzieć, czy w najbliższych latach Europa będzie w stanie sprostać rosnącej światowej konkurencji. Wieprzowina pochodząca z Chin, czy z Ameryki Południowej jest tańsza, ponieważ koszty produkcji są znacznie niższe niż Europie. Z kolei, coraz bardziej rygorystyczne przepisy nakładane na europejskich producentów nie sprzyjają obniżaniu kosztów – tłumaczy dr Skrzymowska.

W XXII Kongresie Europejskich Producentów Świń wzięło udział ponad 300 gości z 19 krajów UE, w tym z Polski. Tym razem spotkanie odbyło się w Wilnie.  

Podobał się artykuł? Podziel się!