Obecnie inseminacja jest w naszym kraju najczęściej stosowanym sposobem zapładniania loch. Mimo to, wielu producentów – szczególnie tych posiadających niewielkie stada macior decyduje się na zastosowanie krycia naturalnego. Często jest ono uzasadnione: wielu producentów wskazuje bowiem na wyższą skuteczność krycia naturalnego, co pozwala na zwiększenie ilości wyprodukowanych prosiąt. Niestety istnieje wiele czynników które mogą pogorszyć potencjał rozrodczy knurów, jak i skrócić okres ich użytkowania. Do najważniejszych z nich należą błędy żywieniowe oraz niewłaściwe warunki utrzymania samców.
Jednym z istotnych czynników środowiskowych mogących odbijać się negatywnie na płodności knurów, są zbyt wysokie temperatury panujące w chlewni. Problem ten, jak łatwo się domyśleć groźny jest zwłaszcza w okresie letnim, kiedy to w wielu obiektach występują trudności w utrzymaniu optymalnej temperatury. Szkodliwość narażenia knurów na działanie wysokich temperatur objawiać się może na dwa sposoby: poprzez osłabienie popędu płciowego (libido) samców, oraz spadek jakości nasienia. Cechuje się ono często niższą koncentracją plemników, ich obniżoną żywotnością i wysokim odsetkiem plemników uszkodzonych.
Optymalna temperatura w pomieszczeniach w których przebywają knury to 16 – 18ºC. Oczywiście w wielu przypadkach uzyskanie takiej temperatury jest w miesiącach letnich praktycznie niemożliwe. Aby zapobiec negatywnym konsekwencjom tego stanu rzeczy zadbajmy o skuteczną wentylację obiektu: prędkość ruchu powietrza powinna wynosić w pomieszczeniach dla knurów ok. 0,4 m/s. Zwierzętom zapewnić należy również swobodny dostęp do wody.

Systemy kontroli i sterowania mikroklimatem, jak i inne elementy wyposażenia chlewni będą jednym z tematów konferencji „Nowoczesna produkcja - Świnie” organizowanej przez miesięcznik „Farmer” i portal „farmer.pl”. Odbędzie się ona już 9 czerwca w Licheniu Starym (woj. wielkopolskie). Wszystkich zainteresowanych już dziś zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!