Ostatnie dwa tygodnie to czas, kiedy w wielu skupach cena tuczników spadła o 20 – 30 groszy na kilogramie. Na szczęście obecny tydzień przynosi znaczące podwyżki cen. Z danych pochodzących z naszej cotygodniowej sądy wynika, że obecnie średnia cena skupu zarówno żywca, jak i tuczników ocenionych poubojowo w klasie E powróciła do poziomu jaki odnotowaliśmy na początku miesiąca. Obecnie średnia cena skupu żywca wieprzowego wynosi 3,90 zł/kg netto, a ceny wahają się od 3,70 do 4,10 zł/kg. Średnia cena tuczników ocenionych poubojowo w klasie E wynosi obecnie 5,40 zł/kg netto. Ceny wahają się w bardzo szerokich granicach, w niektórych skupach sięgają one nawet 5,75 zł/kg, są jednak i zakłady, które za tuczniki klasy E płacą zaledwie 5 zł.


Relatywnie stabilne, ale wciąż niskie ceny skupu tuczników sprawiają że wielu producentów żywca wieprzowego znajduje się w bardzo trudnej sytuacji.

Tematyka poprawy opłacalności produkcji żywca wieprzowego poruszona zostanie podczas konferencji „Nowoczesna produkcja - Świnie” organizowanej przez miesięcznik „Farmer” i portal „farmer.pl”. Odbędzie się ona już 9 czerwca w Licheniu Starym (woj. wielkopolskie). Wszystkich zainteresowanych już dziś zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!