PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Wzrost pogłowia – na pewno nie w tym roku

Wzrost pogłowia – na pewno nie w tym roku

Chyba w tym roku możemy się już pożegnać z przyrostem krajowego pogłowia świń. Wysokie ceny pasz nie zachęcają rolników do zwiększania produkcji. Analitycy Banku BGŻ również korygują swoje prognozy.- Szybkie wzrosty cen zbóż i roślin oleistych na rynkach światowych powodują, że oddala się perspektywa wyraźnego odwrócenia tendencji spadkowej w krajowym pogłowiu świń – informują analitycy Banku BGŻ.

- Jeszcze na wiosnę tego roku można było ostrożnie prognozować, że pod koniec 2012 r. pogłowie świń w kraju zacznie stopniowo rosnąć. Przemawiała za tym bardzo wysoka opłacalność produkcji trzody chlewnej notowana zimą i na wiosnę. Sprzyjały temu również prognozy, które mówiły o możliwości rekordowo wysokich cen latem.

Ostatecznie o opłacalności produkcji świń zadecydują teraz ceny pasz, które według analityków Banku BGŻ mogą wkrótce mocno podrożeć.

- Notowane od ponad miesiąca bardzo szybkie wzrosty cen surowców paszowych na rynkach światowych powodują, że mimo wysokich cen trzody, opłacalność produkcji będzie się wkrótce zmniejszać. W okresie od połowy czerwca do 20. lipca na giełdzie w Chicago kukurydza podrożała o około 55 proc., pszenica o około 45 proc., a soja o około 30 proc. Te wzrosty już wkrótce przełożą się na jeszcze wyższe ceny, i tak już rekordowo drogich, pasz przemysłowych – prognozują analitycy Banku BGŻ. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!