Polska, Litwa czy Białoruś to nie jedyne kraje w Europie dotknięte przez afrykański pomór świń. Choroba ta po raz pierwszy była obserwowana w Kenii w 1910 roku u zwierząt, które miały kontakt z dzikimi afrykańskimi świniami. Do roku 1957 choroba ta dotyczyła tylko pewnych regionów Afryki. W roku 1957 trafiła do Portugalii, potem w 1960 do Hiszpanii, w 1964 do Francji, w 1967 roku do Włoch, i na Maltę. Potem dotarł jeszcze do Belgii (1985) I Holandii (1986). W latach 70. i 80. dotarł nawet do Brazylii, na Kubę i Dominikanę. Zdaniem różnych badaczy, ASF występował też w innych krajach europejskich, ale po prostu nie został rozpoznany. Po wielu latach walki usunięto go z krajów europejskich, oprócz Sardynii, gdzie utrzymywał się.

Redakcja Farmera dotarła do raportu Komisji Europejskiej z 1981 roku, w którym poszczególne kraje opisywały swoją walkę z chorobą. Wynika z niego, że zwalczanie ognisk choroby było prowadzone metodą prób i błędów, dopiero poznawano specyfikę wirusa. Różne były też problemy, od Sardynii, gdzie świnie swobodnie niepilnowane biegały po górach, do Malty i Dominikany, gdzie walka skończyła się wybiciem wszystkich stad.

Do Portugalii ASF trafił w 1957 r. z jej ówczesnej kolonii – Angoli. Pierwsze symptomy choroby pojawiły się w hodowlach w pobliżu lotniska w Lizbonie, uważa się, że zwierzęta były karmione zainfekowanymi resztkami żywności przekazanymi przez linie lotnicze. Epidemia przesuwała się z dużych hodowli na południu do małych rodzinnych gospodarstw na północy kraju. Raport opisuje, że szczyt zachorowań odnotowano w 1977, 20 lat po pierwszej epidemii.  Cykle ASF miały tendencje do przedłużania się, szczyty choroby występowały co 4-5 lat, w ciągu roku – najwięcej zarażeń notowano we wrześniu. Niestety brak danych, ile zwierząt padło z powodu wirusa. Portugalczycy pod koniec lat 70 przeprowadzili badanie kilku ognisk choroby. Przebadano 25 tys. ubitych świń, które wydawały się zdrowe, ale nawet tak rozległe badania nie odkryły tajemnicy choroby. Wyniki wskazywały, że wirus nie przedostaje się przez łożysko.