W ostatnich latach stopniowo wzrasta świadomość rolników na temat znaczenia optymalnych warunków mikroklimatycznych chlewni. Koncentrując się jednak na zapewnieniu zwierzętom odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza, oraz redukcji stężenia szkodliwych gazów wewnątrz obiektów, zapominamy niekiedy o tym jak fundamentalną wręcz rolę pełni w chowie świń odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Czynnik ten jest bowiem niezbędny nie tylko do komfortowej pracy osób obsługujących zwierzęta, ale przede wszystkim pełni niezwykle ważną rolę w fizjologii organizmu zwierzęcego. U zwierząt rzeźnych, niedobór światła ogranicza pobranie paszy przez co wydłużeniu ulega okres tuczu. Dużo poważniejsze skutki obserwuje się w stadzie podstawowym, gdzie niewłaściwe oświetlenie pomieszczeń może doprowadzić do totalnego rozregulowania cyklu płciowego loch i wystąpienia komplikacji z rozrodem. Kwestia właściwego oświetlenia chlewni nabiera szczególnego znaczenia w okresie jesienno zimowym. Krótki dzień, oraz gęste chmury zasnuwające często w tym okresie niebo sprawiają, że zwierzęta mogą cierpieć na niedobór światła. Wykorzystajmy więc obecny czas na kontrolę i ewentualne naprawy elementów wyposażenia odpowiedzialnych za prawidłowe oświetlenie chlewni.

 

W przypadku oświetlenia naturalnego, przede wszystkim pamiętajmy o utrzymaniu okien w czystości. Zanieczyszczenia mogą bowiem skutecznie ograniczyć przepływ światła. Szczególną uwagę należy na to zwrócić w chlewniach ściołowych, oraz w obiektach w których stosuje się tradycyjny system żywienia „na sucho”. Pyły towarzyszące tego typu produkcji mogą bowiem w łatwy sposób doprowadzić do zanieczyszczenia powierzchni szyb. Narażone są na to również obiekty położone np. przy drogach gruntowych, przy których często unoszą się znaczne ilości pyłów.

 

Skontrolować należy również stan oświetlenia sztucznego, przede wszystkim stanu technicznego lamp. Jeżeli dostrzeżemy jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne, lub utratę szczelności lampy (urządzenia w chlewni powinny być hermetyczne, tak aby para wodna obecna w powietrzu nie miała dostępu do wnętrza urządzenia) lampy warto jest wymienić. Uszkodzenie w najlepszym razie spowoduje niedobór światła, w najgorszym wypadku może stać się natomiast zarzewiem pożaru. Podobnie jak w przypadku okien zadbajmy również o czystość osłon lamp. Kurz obecny na ich powierzchni pochłonie bowiem pewne ilości światła, i obniży wydajność urządzeń.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!