pH treści przewodu pokarmowego, jest jednym z czynników, które w olbrzymim stopniu decydują o kondycji zdrowotnej trzody chlewnej. Przy optymalnym zakwaszeniu wnętrza dróg pokarmowych, rozwijają się w nich symbiotyczne drobnoustroje, (bakterie kwasu mlekowego, drożdże) które pełnią w organizmie zwierzęcym bardzo ważną funkcję: poprawiają strawność paszy, syntetyzują niektóre witaminy, a przede wszystkim nie dopuszczają do rozwoju patogennej mikroflory.

Niestety równowaga kwasowo – zasadowa przewodu pokarmowego jest bardzo krucha: czynniki takie jak stres, zmiana paszy, czy wadliwie skomponowana mieszanka paszowa mogą z łatwością doprowadzić do nadmiernego wzrostu pH. W takich warunkach rozwój populacji symbiotycznych drobnoustrojów zostaje zaburzony, z łatwością namnażają się natomiast bakterie patogenne, takie jak E.coli, czy Clostridium.

Problem ten w szczególności dotyczy prosiąt. Zarówno u noworodków, osesków, jak i odsadków, mikroflora przewodu pokarmowego nie jest jeszcze stabilna. Aby uniknąć infekcji przewodu pokarmowego niezbędne jest zatem wspomaganie symbiotycznych drobnoustrojów. Jedną ze sprawdzonych metod jest zakwaszenie przewodu pokarmowego.

Neacid, produkt oferowane przez polską firmę JHJ sp. z o.o., to innowacyjny rodzaj zakwaszacza, który zalecany jest szczególnie w przypadku prosiąt. Głównym składnikiem preparatu jest ekstrakt z jabłek. Jest on bogaty w kwasy organiczne (jabłkowy, winowy, cytrynowy). Ponadto zawiera w swoim składzie związki mineralne, a także witaminy, stanowiące pożywkę dla pożytecznej mikroflory. 

Poza wyciągiem z jabłek produkt wzbogacony jest ponadto dodatkiem L-karnityny i tauryny. Substancje te zwiększają aktywność życiową prosiąt, co ma znaczenie szczególnie w przypadku noworodków: prosięta takie pobiorą w pierwszych godzinach życia więcej siary. W skutek tego poprawia się ich odporność i kondycja zdrowotna. Dlatego też podanie preparatu wskazane jest natychmiast po urodzeniu. Produkt wyposażony jest w specjalny aplikator umożliwiający dozowanie preparatu bezpośrednio do jamy ustnej prosiąt. W przypadku noworodków zalecana dawka wynosi 1 ml.

W przypadku starszych prosiąt, Neacid może być stosowany jako dodatek do wody. Zalecane dawkowanie produktu to 1 litr na 100 litrów wody.

Jak deklaruje producent preparat może być także stosowany jako element wspomagający antybiotykoterapię. W tym przypadku jego dawkowanie również wynosi 1 litr na 100 litrów wody.BW

Podobał się artykuł? Podziel się!