Oprócz zakwaszaczy służących głównie poprawie wykorzystania paszy, na rynku pojawiły się również preparaty wspomagające zakwaszanie układu moczowego. W konsekwencji ograniczają jego infekcję.

Są to dodatki często bazujące na kwasach nieorganicznych jak kwas fosforowy, wzbogacone o ekstrakty roślinne i specjalistyczne dodatki mineralne w postaci anionów.  

Przeciętny udział loch w stadzie mających infekcję waha się zazwyczaj od 15 do nawet 40 proc. w problematycznych stadach. Tego rodzaju infekcje są często powiązane z występowaniem syndromu MMA, a także bywają ukrytą przyczyną problemów z płodnością i mogą powodować zwiększenie ilości dni nieprodukcyjnych lochy.  

Preparaty zakwaszające układ moczowy działają na zasadzie zmniejszenia pH moczu, hamowania mnożenia się i osadzania bakterii w drogach moczowych, a także wspiera mobilizację wapnia w organizmie lochy w okresie proszenia.  

Preparat stosuję w ilości 20 g/lochę/dzień, a cena  jednego kilograma zakwaszacza wynosi 18 zł. Zależy mi, aby utrzymać lochy w dobrej kondycji zdrowotnej, ponieważ wykazują się wysoką plennością. Dlatego zawsze staram się zabezpieczyć ich zdrowie na drodze żywieniowej. Preparat można podawać od kilku dni przed oproszeniem do kilku dni po kolejnym zapłodnieniu lochy. Lecz ja wybrałem bardziej oszczędna wersję i dosypkę do paszy podaję lochom 5 dni przed wyproszeniem i 5 dni po wyproszeniu. Na razie ta bardziej oszczędna wersja, również proponowana przez producenta okazuje się skuteczna - tłumaczy Szymon Lubiszewski, producent trzody chlewnej z woj. łódzkiego, który prowadzi chlewnię w cyklu zamkniętym, ze stadem podstawowym loch liczącym 200 szt. Podobał się artykuł? Podziel się!