PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zalecane dawki kiszonego ziarna kukurydzy w paszach dla świń

Zalecane dawki kiszonego ziarna kukurydzy w paszach dla świń Zakiszanie wilgotnego ziarna kukurydzy jest znacznie tańsze od jego dosuszania (fot. BW)

Zakiszanie ziarna kukurydzy jest znacznie tańsze od jego dosuszania. Nie dziwi więc fakt, że producenci trzody często wybierają właśnie tą metodę konserwacji.W tym roku trudno jest oczekiwać rekordowych zbiorów kukurydzy. Minimalnie niższa powierzchnia zasiewów, a przede wszystkim katastrofalna w skutkach susza, sprawia, że w niektórych regionach kraju będą one dramatycznie niskie. Pomimo tego stanu rzeczy, znaczna część producentów trzody z pewnością zechce wykorzystać ziarno kukurydzy w żywieniu trzody: jest to bowiem pasza wysoce energetyczna, a przy tym zawiera niewielkie ilości związków antyżywieniowych, co sprawia że doskonale sprawdza się w żywieniu praktycznie wszystkich grup trzody.

Coraz większą popularność zdobywa w naszym kraju zakiszanie wilgotnego ziarna kukurydzy. Przede wszystkim dlatego, że zabieg ten jest znacznie tańsze niż jego dosuszanie. Według cen z minionego roku, zakiszanie jest przeciętnie trzykrotnie tańsze, niż skorzystanie z usług suszarni. Zaletą zakiszania są również pozytywne właściwości, jakie tak przygotowana pasza wywiera na przewód pokarmowy zwierząt: niskie pH oraz obecność bakterii kwasu mlekowego wspomaga zachowanie równowagi mikrobiologicznej wewnątrz jelit.

Kiszone ziarno kukurydzy szczególnie chętnie stosują rolnicy posiadający chlewnie wyposażone w instalacje płynnego żywienia. Takie rozwiązanie eliminuje bowiem problemy z zadawaniem paszy, jakie ze względu na wysoką wilgotność omawianego surowca (35 - 38 proc) mogą nastąpić w przypadku stosowania pasz sypkich. W przypadku takich instalacji, udziały kiszonego ziarna w składzie paszy mogą być szczególnie wysokie. Tuczniki i lochy karmiące mogą być żywione mieszaniną w połowie składającą się z kiszonego ziarna. Prosięta mogą otrzymywać do 30 proc. KZK w składzie dawki. Surowiec ten najmniejsze zastosowanie ma w żywieniu loch prośnych. Ten fakt nie powinien nikogo dziwić: grupa ta cechuje się bowiem niskim zapotrzebowaniem na energię, i nadmiar kukurydzy mógłby w łatwy sposób spowodować zatuczenie loch. Dlatego nie powinny one dostawać w paszy więcej niż 20 proc. kiszonego ziarna kukurydzy.

Kiszone ziarno można również stosować w systemie żywienia paszami sypkimi. Niestety ma to swoje ograniczenia: wysoka wilgotność sprawia, że mogą wystąpić problemy związane z zapychaniem się karmników, czy rur rozprowadzających paszę po obiekcie. Ponadto pasze zawierające KZK wykazują niską trwałość, i w praktyce powinno skarmiać się je na bieżąco. Dopuszczalny udział kiszonego ziarna w składzie mieszanki treściwej to 25 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.225.31.188
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!