W ramach mechanizmu przechowywania wieprzowiny w UE zawarto umowy na przechowywanie 142,7 tys. ton wieprzowiny. W Polsce ARR zawarła 92 umowy z przedsiębiorcami na przechowywanie 9 020 ton mięsa. Mięso z zapasów zostanie wprowadzone na rynek w okresie maj - sierpień w następujących ilościach:
maj - 1 090 ton,
czerwiec - 2 853,8 ton,
lipiec - 1 484,6 ton,
sierpień - 3 579,9 ton

- Biorąc pod uwagę, że termin uwalniania przechowywanej w prywatnych magazynach wieprzowiny objętej dopłatami przypada w okresie koniunkturalnego i sezonowego spadku produkcji oraz wielkość tych zapasów, ocenia się, że wprowadzenie ich na rynek nie spowoduje spadku cen skupu trzody chlewnej, a jedynie może hamować ich wzrost. Do tego przyczynia się zmniejszająca się ilość loch prośnych, które już w listopadzie 2010 r. było o 4,4 proc. mniejsze niż rok wcześniej. Jednocześnie stale utrzymujące się w br. niekorzystne relacje cen trzody chlewnej do zbóż wskazują, że spadek pogłowia będzie nadal ulegał pogłębieniu. Biorąc pod uwagę te zależności oraz odnotowane już zmiany w pogłowiu loch ocenia się, że produkcja żywca wieprzowego w II połowie 2011 r. będzie już o kilka procent mniejsza niż w tym samym okresie 2010 r. Podobnie sytuacja będzie się kształtować w całej Unii Europejskiej - poinformowała Iwona Ciechan, Rzecznik Prasowy ARR.

- Jednocześnie z uwagi na sezonowe zmiany podaży i popytu, w okresie czerwiec - wrzesień występują okresowe niedobory podaży mięsa z bieżącej produkcji i ceny w tym okresie osiągają najwyższy dla danego roku poziom, dlatego ten okres jest najlepszym momentem na wypuszczenie przechowywanych partii mięsa na krajowy rynek - tłumaczy Iwona Ciechan.

Podobał się artykuł? Podziel się!