Utrzymanie takiego stanu możliwe jest dzięki regularnie przeprowadzanej dezynfekcji, która jest nieodłącznym elementem utrzymania higieny i zdrowia zwierząt, a bywa niedoceniana i zaniedbywana. Skutkiem może być spadek odporności zwierząt, obniżenie efektywności szczepień profilaktycznych czy zastosowanych leków. Może to przełożyć się na większą liczbę upadków czy pogorszenie wyników produkcyjnych, a w konsekwencji obniżenie dochodów gospodarstwa.

Przeprowadzona prawidłowo dezynfekcja zapobiega kontaktowi zwierząt z czynnikami chorobotwórczymi, które występują w otaczającym je środowisku - w wodzie i paszy, ściółce oraz na innych osobnikach.

DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ?

W chlewni powinno się regularnie wykonywać dezynfekcję całkowitą, przeprowadzaną w kilku etapach, wykonywaną w przerwie cyklu produkcyjnego. Jako uzupełnienie takiego sposobu dezynfekcji hodowcy powinni stosować również tzw. suchą dezynfekcję, która zalecana jest do bieżącego utrzymania stanu higieny w chlewni na zadowalającym poziomie. Polega ona na tym, że stosowany preparat nie wymaga rozcieńczania i jest bezpośrednio nanoszony na dezynfekowane powierzchnie.

Mimo że preparaty do suchej dezynfekcji zazwyczaj nie charakteryzują się szerokim spektrum działania i przy ich wykorzystaniu nie jest możliwe osiągnięcie stanu wyjałowienia pomieszczeń, to zabieg ten ma wiele zalet i warto go przeprowadzać, tym bardziej że nie jest zbyt kłopotliwy. Preparaty nie są bardzo silne, stosuje się je 1-2 razy w tygodniu poprzez równomierne posypywanie powierzchni dezynfekowanej. Stosowana dawka to zazwyczaj od 50 do 100 g/m2 (w pięści dorosłego człowieka mieści się około 50 g proszku), a co najważniejsze - można je stosować w obecności zwierząt, czyli w trakcie trwania cyklu produkcyjnego. Są dla nich całkowicie bezpieczne. Co więcej, niektóre z nich stosuje się do tzw. suchej kąpieli nowo narodzonych prosiąt, która osusza i chroni je przed drobnoustrojami. Dobrze sprawdzają się w utrzymaniu higieny miejsc przebywania zwierząt - porodówek, kojców itp.

WYBÓR PREPARATU

Wybór preparatu do suchej dezynfekcji zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Z etykiety dowiemy się, jakimi właściwościami charakteryzuje się dany specyfik. Należy zwrócić uwagę na zastosowanie: czy dany preparat ma działanie bakteriobójcze, a może bakteriobójcze i grzybobójcze, lub też ma szerokie spektrum i działa także na wirusy. Często preparaty te posiadają także inne właściwości, np. bójcze wobec larw owadów w ściółce, osuszające czy dezodorujące.