PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Żeliwo sprawdzi się najlepiej pod lochą

Żeliwo sprawdzi się najlepiej pod lochą

Podłoga w pełni rusztowa, z rusztem dostosowanym specjalnie pod lochę, to coraz chętniej stosowane rozwiązanie, przy projektowaniu nowych budynków lub modernizacji starych porodówek.W sekcji porodowej zawsze spotkamy się z różnym wyposażeniem kojców w zależności od naszych potrzeb i preferowanej ceny. 

Cezary Woźnica, przedstawiciel handlowy firmy Polnet zwraca uwagę, że aktualnie coraz chętniej w kojcach porodowych są stosowane podłogi w pełni złożone z rusztów, a w miejscu przebywania lochy z rusztami żeliwnymi - W przypadku podłogi w kojcach porodowych rolnicy zazwyczaj chcą, aby powierzchnia była w pełni rusztowa, co ułatwia lepsze utrzymanie czystości. Najlepiej sprawdza się wstawienie rusztów żeliwnych, w miejscu dla lochy pod jarzmem.

- Żeliwo ma najwyższą wytrzymałość ale jest też odpowiednio droższe. Ruszta pod lochę mają też inne rozstawienie żeberek, co bardzo dobrze sprawdza się w utrzymaniu zdrowia gruczołów mlecznych. Specjalne profilowanie żeberek powoduje, że ryzyko zranienia sutków jest zminimalizowane. Dodatkowo pod lochą stosuje się też antypoślizgowe nakładki. Locha czuje się bardziej stabilnie podczas wstawania lub kładzenia. W efekcie zmniejsza się ryzyko przygniecenia prosiąt - dodaje Cezary Woźnica.

Oprócz bardziej stabilnego poruszania się, jakie zapewnia dostosowanie podłogi specjalnie pod lochę w miejscu pod jarzmem, ruszta żeliwne mają też tą zaletę, że są chłodniejsze niż np. ruszta plastikowe.

To powoduje, że locha może się ochłodzić kładąc się na taką podłogę, a prosięta (które bardziej, niż matka preferują ciepło) nie układają się w strefie lochy. To również sprzyja zminimalizowaniu stopnia przygnieceń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • snickers_2005 2013-12-03 19:49:34
  Ponad rok temu zmodernizowałem chlewnię montując ruszta w tym żeliwne. Używałem ich ok. tygodnia po czym pół stada nadawało się do wybrakowania. Ruszta były firmy "durofarm". Kupując ruszta sprawdźcie czy są dobrze wyprofilowane i nie mają zadr.
 • id 2013-12-03 09:52:14
  Oczywiści ochłodzenie gruczołu powinno korzystnie wpłynąć na mleczność, bo jak Pan pewnie wie optimum temperaturowe dla lochy i prosiąt przebywających w jednym kojcu na porodówce jest odmienne.Dlatego każda rzecz która pozwoli zwiększyć komfort bytowania lochy (bez ujemnego wpływu na młode) jest dobra. Element, który pozwala schłodzić się losze jest wskazany - szczególnie w okresie letnim. Pisaliśmy o tym wielokrotnie nie tylko na portalu farmer.pl ale też we wcześniejszych wydaniach magazynu Farmer. Chciałabym tylko dodać że nie można sprowadzać poziomu laktacji wyłącznie do rusztów żeliwnych, bo poziom laktacji jest determinowany przez wiele innych czynników - na oddzielny artykuł. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do dalszych dyskusji.
 • zootechnik 2013-12-02 23:29:01
  Szanowny redaktorze brak kompletnie wiadomości z zoohigieny kiedy Pan mówi że ruszta pozwolą na ochłodzenie organizmu (gruczołu mlecznego)z tego wynika że wpływa korzystnie na laktację, zapobiega chorobom gruczołu mlecznego,i td. To niech Pan się nie ośmiesza brakiem podstaw w hodowli trzody . W pozostałych informacjach to się zgadzam 50na50.
  zootechnik
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!