W sekcji porodowej zawsze spotkamy się z różnym wyposażeniem kojców w zależności od naszych potrzeb i preferowanej ceny. 

Cezary Woźnica, przedstawiciel handlowy firmy Polnet zwraca uwagę, że aktualnie coraz chętniej w kojcach porodowych są stosowane podłogi w pełni złożone z rusztów, a w miejscu przebywania lochy z rusztami żeliwnymi - W przypadku podłogi w kojcach porodowych rolnicy zazwyczaj chcą, aby powierzchnia była w pełni rusztowa, co ułatwia lepsze utrzymanie czystości. Najlepiej sprawdza się wstawienie rusztów żeliwnych, w miejscu dla lochy pod jarzmem.

- Żeliwo ma najwyższą wytrzymałość ale jest też odpowiednio droższe. Ruszta pod lochę mają też inne rozstawienie żeberek, co bardzo dobrze sprawdza się w utrzymaniu zdrowia gruczołów mlecznych. Specjalne profilowanie żeberek powoduje, że ryzyko zranienia sutków jest zminimalizowane. Dodatkowo pod lochą stosuje się też antypoślizgowe nakładki. Locha czuje się bardziej stabilnie podczas wstawania lub kładzenia. W efekcie zmniejsza się ryzyko przygniecenia prosiąt - dodaje Cezary Woźnica.

Oprócz bardziej stabilnego poruszania się, jakie zapewnia dostosowanie podłogi specjalnie pod lochę w miejscu pod jarzmem, ruszta żeliwne mają też tą zaletę, że są chłodniejsze niż np. ruszta plastikowe.

To powoduje, że locha może się ochłodzić kładąc się na taką podłogę, a prosięta (które bardziej, niż matka preferują ciepło) nie układają się w strefie lochy. To również sprzyja zminimalizowaniu stopnia przygnieceń.

Podobał się artykuł? Podziel się!