PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

ZM Salus nie obawiają się niskiego pogłowia świń

ZM Salus nie obawiają się niskiego pogłowia świń

Wzrost cen w naszym zakładzie nie wynika z informacji o znacznym spadku pogłowia świń w kraju, lecz z ożywienia w handlu wieprzowiną - mówi serwisowi farmer.pl Andrzej Tułaza, prezes ZM Salus.Pogłowie spadło, a ceny jak zaczarowane idą w górę. Niektórzy w branży jak ognia przestraszyli się danych o pogłowiu  i rozpoczynającego się sezonu letniego.

Mocno zaczynają walczyć o dostawców, a wynikiem tego są podwyżki cenników nawet o 60 gr/kg netto w EUROP.

Struktura Zakładów Mięsnych Salus, gdzie większość udziałów zakładu jest w rękach rolników  pozwala na bardziej stabilną i przewidywalną produkcję wieprzowiny. Andrzej Tułaza  podkreśla, że dane o pogłowiu na pewno nie są dobrymi informacjami, lecz nie mają, aż tak dużego znaczenia dla ZM Salus.  

–  Głównymi dostawcami tuczników do ZM Salus są producenci  spośród grupy ponad 750 rolników, którzy są jednocześnie współwłaścicielami zakładu. Taka struktura powoduje, że nie odczuwamy, aż tak boleśnie wahań na rynku – tłumaczy prezes ZM Salus.

W tym tygodniu w ZM Salus podstawowa cena w klasyfikacji EUROP dla tusz w klasie E wynosi 6,80 zł/kg netto. Jest to 20 gr więcej, niż w poprzednim tygodniu. Żywiec też poszedł w górę, za tuczniki skupowane w wadze żywej można otrzymać 5,1 zł/kg netto.

- Wzrost cen  w naszym zakładzie nie wynika z informacji o pogłowiu, bo na razie problem z trudnościami w dostawach tucznika u nas nie istnieje. Głównym powodem podwyżek był fakt, że przez ostatnie 2 - 3 tygodnie odczuwaliśmy zastój w handlu. Można śmiało powiedzieć, że było mniej chętnych do zakupu mięsa. Mimo tego, staraliśmy się utrzymywać dobrą cenę za tucznika. Teraz sytuacja się zmieniła, wraz z przygotowaniami do sezonu letniego ale także do zbliżającego się EURO handel się ożywił. Dlatego niewykluczone, że w przyszłym tygodniu podwyższymy nieco nasze cenniki -  mówi Andrzej Tułaza.

- Mogę powiedzieć, że chętnie skupowalibyśmy więcej tuczników i jednocześnie płacili za nie więcej, gdyby udało nam się skrócić okres oczekiwania na wypłaty za tucznika. Teraz kręcimy się wokół 30 dni oczekiwania na wypłatę gotówki  dla rolników. Nie jest to jednak takie proste, bo ciągle spłacamy wcześniejsze długi zakładu – tłumaczy prezes ZM Salus.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!