Zgodnie z rozporządzeniem UE powierzchnia na laktującą maciorę wraz z jej miotem powinna wynosić co najmniej 10m2 (z czego minimum 2,5m2 to wybieg).

Ekologiczne prosięta odsadzane muszą być lokowane w ciepłych, izolowanych miejscach z możliwością wybiegu. Świeżo odsadzane prosięta narażone są na stres z powodu separacji od maciory, z czym wiąże się brak matczynego mleka oraz opieki. Cierpią one również z powodu zmiany otoczenia i konieczności socjalizacji z innymi prosiętami.

U odsadzonych prosiąt szczególnie często występują biegunki, wywołując w następstwie problemy zdrowotne. Im więcej miejsca przysługuje odsadzonym prosiętom, tym mniej reakcji agresywnych, stresu, a tym samym zwierzęta są zdrowsze.

Wskazana jest hodowla zwierząt z jednego miotu razem, jednakże w wypadku separacji istotne jest grupowanie ich pod względem wielkości. Mniejsze i słabsze prosięta powinny przebywać oddzielnie, co umożliwi im bezkonkurencyjny dostęp do pokarmu, wody i gniazda. Z tego samego powodu chore jednostki powinny być umiejscawiane w oddzielnych kojcach.

W celu uniknięcia powikłań zdrowotnych u loch określa się najniższą i najwyższą krytyczną temperaturę w chlewni na słomie. Temperatury te to odpowiednio 7 stopni C oraz 26 stopni C dla loch karmiących i 12 stopni C oraz 31 stopni C dla loch luźnych.

Stres cieplny stanowi większy problem dla loch karmiących, ponieważ w związku z produkcją mleka i zwiększonym zapotrzebowaniem na pokarm wykazują także zwiększoną aktywność przemiany materii, podczas gdy lochy po odsadzeniu są raczej podatne na stres związany z chłodem z powodu obniżonego
zapotrzebowania na pokarm.

Zapewnianie zacienienia, miejsc do kąpieli błotnej i systemów ochładzania zwierząt metodą kropelkową pomoże uniknąć stresu cieplnego, natomiast pomieszczenia typu szałas, zadaszone powierzchnie i wystarczająca ilość słomy, jako wyściółka umożliwiają zapobieganie stresowi związanemu z chłodem. By uniknąć zimnego otoczenia w środowisku prosiąt zaleca się uzupełniające ogrzewanie lampami grzewczymi lub ogrzewanie podłogowe. Jeżeli podłoże nie jest izolowane wskazane jest zastosowanie rozległej warstwy suchej słomy, we wszystkich miejscach dostępnych dla zwierząt. Podobał się artykuł? Podziel się!