Średnio w I półroczu br. ceny 1 kg żywca wieprzowego były wyższe niż przed rokiem. W skupach płacono drożej aż o 26,3 proc., z kolei na targowiskach o 22,1 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W tym roku czerwiec zaskoczył nas wyjątkowo dobrymi cenami. Przy sezonowym spadku skupu, za 1 kg żywca wieprzowego w czerwcu płacono 5,62 zł, tj. więcej niż przed miesiącem (o 4,9 proc.) i przed rokiem (o 23,1 proc.).
 
Na targowiskach przeciętna cena żywca (5,40 zł/kg) wzrosła zarówno w skali miesiąca, jak i roku (odpowiednio o 5,5 proc. i o 19,7 proc.).

Mimo dobrych cen wieprzowiny w pierwszym półroczu nie można było liczyć na znaczną poprawę opłacalności chowu trzody chlewnej. W I półroczu br., przy wysokich cenach zbóż, rosnące ceny żywca nie poprawiły istotnie sytuacji finansowej producentów świń. W czerwcu br. relacja cen skupu trzody do cen żyta na targowiskach wynosiła 6,7 (wobec 6,3 przed miesiącem i jedynie 5,6 przed rokiem).

Postępująca redukcja pogłowia tego gatunku wpływała na ograniczenie podaży i wzrost cen prosiąt do dalszego chowu, które w I półroczu br. były aż o 55,8 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku. Podobał się artykuł? Podziel się!