Służby Graniczne Ukrainy zdecydowały się zamknąć swoją wschodnią granicę z Rosją w ramach małego ruchu granicznego. Mały ruch graniczny oznacza regularne przekraczanie wspólnej granicy państw umawiających się stron przez mieszkańców strefy przygranicznej państwa umawiającej się strony w celu przebywania w strefie przygranicznej państwa drugiej umawiającej się strony ze względów społecznych, kulturalnych lub rodzinnych oraz z uzasadnionych powodów  ekonomicznych, które według przepisów wewnętrznych państwa drugiej umawiającej się strony nie są uznawane za działalność zarobkową, przez okres nieprzekraczający limitów czasu ustanowionych we wspólnej umowie.

- Ruch samochodów pomiędzy Rosją, a Ukrainą jest zawieszony od dzisiaj, 25 września 2013 r. aż do odwołania. Powodem jest szybkie rozprzestrzenianie się wirusa ASF – oświadczyła Ukraińska Służba Graniczna.

Rosja bardzo szybko zaprotestowała przeciwko takiej decyzji. Oświadczenie rosyjskiego rządu mówiło o tym, że radykalny krok Ukrainy na pewno zaszkodzi stosunkom handlowym pomiędzy krajami, nie tylko w dziedzinie rolnictwa.
Warto zwrócić uwagę, że także Białoruś zakazała dostaw wieprzowiny z regionu smoleńskiego w Rosji, gdzie zostały stwierdzone ostatnie ogniska ASF.

Departament Nadzoru Weterynarii i Żywności białoruskiego Ministerstwa Rolnictwa podjął ten krok ze względu na dalsze, niekontrolowane rozprzestrzenianie się wirusa w regionie smoleńskim. Podobał się artykuł? Podziel się!