W środę w Sejmie, podczas II czytania projektu nowelizacji, posłowie nie zgłosili poprawek. Wszystkie kluby parlamentarne zapowiedziały, że poprą projekt w trakcie głosowania.

Możliwość wykonywania zawodu lekarza-weterynarza dotyczy także obywateli Szwajcarii i krajów Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Prawo do wykonywania zawodu, na podstawie przedstawionych dokumentów, będzie przyznawała okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna. Cudzoziemiec powinien też wykazać się znajomością języka pozwalającą na pracę w charakterze weterynarza.

Jak poinformował poseł sprawozdawca Kazimierz Gołojuch (PiS), celem nowelizacji jest dostosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy w sprawie wykonywania zawodu weterynarza.

Przy okazji I czytania ustawy o zawodzie weterynarza, rząd zgłosił poprawkę do projektu ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Chodzi o przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązku elektronicznego znakowania owiec i kóz przeznaczonych do handlu.

Sejmowa komisja rolnictwa zaakceptowała rządową propozycję. Biuro Legislacyjne uznało, że choć poprawka ta nie jest bezpośrednio związana z omawianym projektem, jest to prawnie dopuszczalne.

Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke wyjaśnił, że zmiana przepisów wynika z decyzji Komisji Europejskiej z grudnia 2007 r., która wobec nieprzygotowania niektórych krajów przesunęła termin wejścia tego przepisu z 1 stycznia 2008 roku na 31 grudnia 2009 roku.

Zmiana ta powoduje, że zwierzęta będą znakowane dotychczasowym sposobem, tj. za pomocą dwóch jednakowych kolczyków z numerem identyfikacyjnym. W opinii parlamentarzystów, decyzja KE jest korzystna dla polskiego rolnictwa.

Wobec niezgłoszenia poprawek, marszałek sejmu skierował projekt do III czytania w bloku głosowań. Ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!