Na rynku istnieje szeroki asortyment poideł, który z roku na rok coraz bardziej się rozszerza. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu, należy kierować się kilkoma kryteriami, m.in. systemem utrzymania i obsadą zwierząt. Trzeba również wziąć pod uwagę preferencje zwierząt dotyczące poszczególnych typów poideł. Obecnie odchodzi się coraz bardziej od ciężkich żeliwnych poideł na rzecz produktów wykonanych z tworzyw sztucznych. Poidła tego typu nie podlegają korozji, dzięki czemu są łatwiejsze do utrzymania w czystości.

SWOBODNY DOSTĘP DO WODY

Pierwszą, niezależną od rodzaju poideł kwestią jest swobodny dostęp do nich. Zwierzęta muszą mieć możliwość korzystania z poideł 24 h/dobę. Pierwszym widocznym objawem niedostatku wody jest drastyczny spadek produkcji mleka. O dostępności wody dla bydła decydują przede wszystkim rozmieszczenie i lokalizacja poideł. O ile w oborach uwięziowych nie ma z tym większego problemu, gdyż poidła znajdują się między dwoma stanowiskami, w zasięgu pyska krowy, tak w oborach wolnostanowiskowych problem ten trudniej rozwiązać. W systemie bezuwięziowym rozmieszczenie poideł powinno zostać tak zaplanowane, aby ograniczyć zjawisko dominacji silniejszych krów. W przypadku niedostatecznej liczby poideł agresywne krowy będą odpędzać sztuki słabsze, chore czy też pierwiastki.

OBORY UWIĘZIOWE

Najpopularniejszym typem poideł stosowanych w oborach uwięziowych są poidła miskowe, w przypadku których jedna sztuka obsługuje dwie sąsiadujące krowy. Jest to mało efektywne wykorzystanie poideł, gdyż w systemie wolnostanowiskowym jedno poidło miskowe wystarczyłoby na obsłużenie ok. 15 sztuk, jednak w oborach uwięziowych nie ma możliwości zwiększenia obsady na jedno urządzenie. W takim systemie poidła montowane są z reguły na słupkach rozdzielających dwa stanowiska. Istotna jest również wysokość instalowania poideł, tak aby pobieranie wody nie sprawiało zwierzętom trudności. W przypadku bydła dorosłego poidła powinny być zawieszone na wysokości 60-70 cm od podłogi, dla jałówek i młodego bydła opasowego 50-60 cm, zaś dla cieląt 40- 45 cm. Wśród poideł miskowych dostępne są modele tradycyjne, wykonane z żeliwa, jak również zbudowane z tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej. Mogą się także różnić sposobem napełniania wodą. Zazwyczaj wyposażone są w zawory naciskowe, które krowa uruchamia pyskiem lub zawory pływakowe zapewniające stały poziom wody w poidle.