Izba Weterynaryjna wytycza sobie cele na najbliższe lata. Już dziś myśli o polskim przewodnictwie w Unii Europejskiej, które będzie w II połowie 2011 r. Coraz częściej i więcej mówi się o zarządzaniu środowiskiem przez rolników oraz o bezpiecznej żywności. Te cele na pewno będą dominowały w polityce nie tylko tej od rolnictwa Unii Europejskiej.

Musimy wiedzieć czego chcemy – powiedział w rozmowie z farmerem.pl Tadeusz Jakubowski, prezes KILW.

W jego opinii jest kilka ważnych spraw, na które powinniśmy zwracać uwagę jako Polska. Należy do nich m.in. bardzo szeroki temat: ochrona zdrowia publicznego poprzez ochronę zdrowia zwierząt i bezpieczeństwo żywności. Rola lekarzy weterynarii jest niedoceniana, ale przecież to weterynarz może wykryć chorobę zwierząt, którą mogą zarazić się ludzie. Jakubowski przypomina, że 60 – 70 proc, chorób zwierząt stanowią właśnie groźne dla ludzi zoonozy. Dlatego Polska powinna wieść prym w Unii Europejskiej w zakresie jakości zdrowotnej żywności.

Tadeusz Jakubowski

Autor: farmer.pl

Opis: Tadeusz Jakubowski, prezes KILW

WHO szacuje, że rocznie przybywają na świecie 2 – 3 „nowe zarazki”. Ludzie przemieszczają się w szybkim tempie, nie ma granic. Dlatego ważne są szkolenia i ciągłe podnoszenie kwalifikacji. Nowe pojawiające się choroby u zwierząt są dla nas wzywaniem – powiedział Jakubowski. Dużo zagrożeń z tym związanych dla świata jest w Azji. Azjaci wprowadzają wysoce wrażliwe domowe zwierzęta do dzikiego środowiska, a istnieją w nim patogeny atakują je. Nieodporne zwierzę zaraża się. Unia Europejska musi bronić się przed zagrożeniem epidemiologicznym – powiedział doktor Jakubowski.

Szereg nowych wyzwań przyjdzie na wieś wraz ze zwiększoną gamą wymagań cross-compliance (zasad wzajemnej zgodności). Weterynaria sprawdza zakres identyfikacji i rejestracji zwierząt. Za kilka lat dojdzie do kontroli obszar związany ze zdrowotnością i dobrostanem zwierząt. Strategia ochrony zwierząt przyjęta do roku 2013 stawia szczególny nacisk na humanizację produkcji zwierzęcej.

Zdaniem szefa Krajowej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej właśnie te tematy zdominują najbliższe lata.

źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!