Jak poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego Maciej Wiewiór, decyzja została podjęta po konsultacjach z wojewódzkim lekarzem weterynarii.

"Decyzja wojewody uchylająca jego wcześniejsze rozporządzenia, wprowadzone natychmiast po potwierdzeniu wirusa ptasiej grypy, znosi wszystkie obowiązujące dotychczas obostrzenia" - powiedział PAP Hilary Januszczyk z płockiego powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Ogniska wysoce zjadliwej odmiany wirusa ptasiej grypy H5N1 na terenie gminy Brudzeń Duży wykryto 1 grudnia 2007 roku. Najpierw na dwóch fermach indyczych - w miejscowości Uniejewo i Myśliborzyce. Później wirusa ptasiej grypy wykryto w jednej z przydomowych małych hodowli w Myśliborzycach u dwóch padłych kur.

Natychmiast po potwierdzeniu pierwszych ognisk choroby wojewoda mazowiecki wyznaczył wokół nich 3-km strefę zapowietrzoną i 10-km strefę zagrożoną. Na okolicznych drogach rozłożono maty dezynfekcyjne, ograniczono ruch pojazdów i osób, wyznaczono posterunki policji.
Do odwołania wprowadzono też inne obostrzenia, w tym m.in. nakaz odizolowania drobiu na terenie poszczególnych gospodarstw, a także zakaz organizowania targów i wystaw ptaków hodowlanych oraz zakaz transportu drobiu z wyjątkiem ruchu tranzytowego głównymi trasami.
W związku z wykryciem ptasiej grypy zagazowano i skierowano do utylizacji kilkanaście tysięcy sztuk drobiu i innego przydomowego ptactwa. Z ferm w Uniejewie i Myśliborzycach, gdzie chorowały indyki, wybito 4,2 tys. sztuk, a 5 tys. sztuk z fermy w Siecieniu, gdzie nie wykryto wirusa, ale pracowały tam osoby, które miały kontakt z chorymi indykami. Prewencyjnemu ubojowi poddano też wszystkie ptaki hodowane w zagrodach w Myśliborzycach, Uniejewie i Rokiciu.

Na zakażonych fermach zneutralizowano też paszę i ściółkę oraz zdezynfekowano wszystkie obiekty i znajdujący się tam sprzęt. Termicznej obróbce poddano ok. 600 ton zboża, składowanego na fermach - proces ten zakończono w sobotę.

Wygaszanie ognisk ptasiej trwa jeszcze na terenie gminy Bieżuń pod Żurominem, gdzie wirusa wykryto na fermach kur niosek 8 grudnia ub. roku. W miejscowości Karniszyn w 5 kurnikach zagazowano 132 tys. sztuk drobiu, na fermie w Sadłowie także w 5 kurnikach 162 tys., a na fermie w Sadłowie Parcele w 7 kurnikach ponad 300 tys. sztuk.

Jak poinformowało w komunikacie żuromińskie starostwo, jeszcze mają zakończyć się prace związane z termicznym uzdatnianiem około 600 ton zboża z ferm drobiowych. Trwająáwciąż prace przy oczyszczaniu i dezynfekcji kurników w miejscowości Sadłowo Parcele i Karniszyn.

W 3-km strefie zapowietrzonej wokół miejscowości Karniszyn i Sadłowo nadal obowiązują obostrzenia.

Koszty poniesione przez samorządy na walkę z ptasią grypą w powiecie płockim szacowane są obecnie na około 500 tys. zł, a w powiecie żuromińskim mogą przekroczyć tę kwotę. Samorządy nie otrzymały dotychczas przynajmniej częściowego zwrotu wydatków.

Kwestia rozliczeń z samorządami ma zostać rozstrzygnięta przez wojewodę mazowieckiego po uzyskaniu przez niego opinii w tej sprawie z ministerstw rolnictwa, spraw wewnętrznych i administracji oraz finansów.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!