Według opinii EFSA mięso oraz produkty mleczne pochodzące od zdrowych sklonowanych świń i bydła, a także od ich potomstwa, są tak samo bezpieczne dla konsumentów, jak w przypadku produktów od konwencjonalnie rozmnażanych zwierząt. Według Agencji nie można jednak  określić bezpieczeństwa produktów pochodzących od innych zwierząt gospodarskich, z powodu niewystarczającej ilości badań i danych.

Problemem  pozostają kwestie zdrowia i dobrostanu zwierząt ze względu na  zwiększoną śmiertelność klonowanych zwierząt we wszystkich stadiach rozwojowych. Obawy te nie dotyczą jednak potomstwa klonowanych zwierząt, które rozmnażano w konwencjonalny sposób – ich rozwój wydaje się być prawidłowy – stwierdza Agencja.

Według EFSA, z powodu ograniczonej ilości dostępnych danych, nie ma żadnych naukowych przesłanek, które mogłyby sugerować, że klonowanie stanowiłoby zagrożenie dla różnorodności genetycznej, bioróżnorodności, czy środowiska.

Komisja Europejska ma wydać ocenę wpływu klonowania zwierząt pod koniec 2012 roku, co bedzie podstawą dla propozycji legisalcyjnej KE, dotyczącej tego zagadnienia, która ma ukazać się na początku 2013 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!