Materiały stosowane ogólnie w budownictwie są podobne od dziesięcioleci. Nadal są to: beton, ceramika, drewno oraz stal. "Podobne" nie oznacza jednak, że są to te same materiały co jeszcze kilkanaście lat temu. Beton sporządzany w betoniarkach, których obsługa wymagała załadunku oraz wyładunku za pomocą ludzkich mięśni, jest już niemal całkowicie zastąpiony na placach budowy betonem z betoniarni. Dzięki temu surowiec do wylewania ław, fundamentów, stropów i posadzek jest najwyższej jakości, a całość prac trwa krócej. Jeszcze bardziej ulepszoną formą stosowania betonu jest wykorzystywanie przy budowie obiektów inwentarskich prefabrykatów tworzonych na zamówienie. Gotowe elementy ścian, o wymiarach oraz parametrach dostosowanych do indywidualnych potrzeb projektu, to technologia przyspieszająca prace budowlane do maksimum.

Coraz to nowe produkty na rynku podbijają także segment małoformatowych elementów budowlanych. Tradycyjne cegły pełne wypierane są przez ceramikę budowlaną o rozbudowanej strukturze wewnętrznej, dzięki której posiadają dobre właściwości termiczne. Natomiast pustaki mają silną konkurencję w postaci różnego rodzaju elementów silikatowych, których precyzja wykonania pozwala na używanie minimalnych ilości zaprawy w formie kleju.

Również drewno jako materiał budowlany przeszło znaczne przeobrażenie. Dzięki zastosowaniu systemu kratownicowego, nawet szerokie budynki mogą posiadać więźbę bez dodatkowych podpór. Opracowanie systemów łączenia drewna klejonego ze stalą pozwala na wykorzystanie tych surowców w różnorakich zastosowaniach.

Popularne niegdyś dwuteowniki oraz słupy z grubościennych rur zostały zastąpione elementami z kratownic oraz precyzyjnie tworzonych profili. Stal została również użyta w nowej roli - do produkcji elementów konstrukcji dachowej. Nowoczesne metody kształtowania elementów stalowych oraz dokładne analizy, pozwalające na zaprojektowanie stabilnych konstrukcji, pomagają w efektywny sposób wykorzystywać stal, pomimo znacznych kosztów tego surowca.

DOBRY FUNDAMENT TO PODSTAWA

Tradycyjny fundament, na którym opiera się ściana, tworzony był z lanego betonu i wychodził znacznie powyżej powierzchni gruntu. Wiązało się to z potrzebą wykonywania wykopów pod całą powierzchnią budynku oraz ustawianiem szalunków. Aktualnie popularne jest murowanie fundamentów z bloczków betonowych, co ogranicza prace związane z szalowaniem. Rozwiązaniem, które jeszcze bardziej ogranicza prace na miejscu budowy, jest stosowanie prefabrykowanych stóp, ustawianych na betonowych "poduszkach" wylewanych co ok. 0,5 m, stanowiących podstawę dla ścian obiektu. Dzięki temu ograniczamy prace ziemne oraz używanie betonu w formie płynnej do minimum.