W przypadku wczesnych siewów lub przy uproszczonym płodozmianie bądź monokulturze zbożowej warto sięgnąć po zaprawę, jaką jest Jockey New 113 FS. Zaprawa ta ze względu na swój unikalny skład (prochloraz + fluchinkonazol) jest w takich przypadkach najlepszym możliwym wyborem. 

Z uwagi na systemiczną akcję i długotrwały efekt ochronny Jockey New 113 FS polecamy szczególnie do ochrony wcześnie sianych pszenic po rzepaku lub po przedplonie zbożowym (patrz: Schemat wyboru zaprawy).

Dlaczego?

Pszenice siane wcześnie są narażone na wyższą presję typowych chorób siewek pochodzenia odnasiennego i odglebowego, jak zgorzele siewek (Fusarium sp.), pleśń śniegowa (Microdochium nivale) i śniecie. Ponadto pszenice te (szczególnie zasiane po przedplonie zbożowym) są często narażone na silną infekcję podsuszką, jak zgorzel podstawy źdźbła (Gaumannomyces graminis) czy łamliwość podstawy źdźbła (Pseudocercosporella herpotrichoides), które atakują korzenie i dolne partie roślin, uniemożliwiając w rezultacie pełne pobieranie i transport wody oraz składników pokarmowych. Te choroby zbóż wybitnie negatywnie wpływają na wysokość plonu!

To nie wszystko. Biorąc pod uwagę ostatnie jesienie, obserwujemy we wcześnie sianych pszenicach coraz częstszą potrzebę wykonywania już jesienią zabiegów nalistnych przeciwko takim chorobom jak: mączniak, septoria, a nawet rdza.

Jockey New 113 FS w pełni zabezpiecza wcześnie siane plantacje przeciwko wszystkim wyżej wymienionym patogenom (patrz wykres 1). Przeciwko wielu chorobom liści, jak mączniak, septoria, rdza, Jockey New działa wystarczająco długo, aby z dużym prawdopodobieństwem uniknąć konieczności wykonywania oprysków nalistnych jesienią (patrz wykres 2).

Również wczesną wiosną wspomaganie skuteczności zabiegów nalistnych jest zauważalne, gdyż rośliny po zaprawie Jockey New wchodzą w okres wegetacji w bardzo dobrej kondycji. Widać tu np. znakomity synergizm zaprawy i fungicydu w przypadku zwalczania łamliwości podstawy źdźbła (patrz wykres 3). W przypadku zastosowania zaprawy Jockey New jest to możliwe, gdyż zaprawiając ziarno siewne zbóż zaprawą Jockey New, wnosimy od 50 do 75 g fluchinkonazolu na 100 kg nasion. Jest to 10–15-krotnie wyższa dawka substancji aktywnej niż gdy stosujemy zaprawy standardowe.