Choć wydawać by się mogło, że kosiarki dyskowe niemal całkowicie zawładnęły rynkiem, popyt na stare, dobre kosiarki bębnowe wcale nie zmalał. A przynajmniej nie na tyle, by czołowi producenci maszyn zielonkowych, zrezygnowali z takiej pozycji w swojej ofercie.

Faktycznie, gdy przyjrzymy się ofercie takich firm jak Kuhn, Fella, czy choćby naszego polskiego SaMaszu, kosiarki bębnowe wciąż stanowią dość istotny jej element. Mimo to mało kto spodziewał się, że w Harsewinkel pokazane zostaną właśnie takie kosiarki. Claas jednak utrzymuje, że tego typu maszyny to wciąż bardzo poszukiwane rozwiązanie, zwłaszcza przez rolników dysponujących mocno zróżnicowanymi łąkami. Cóż, nie można zapominać jak wytrzymałymi i prostymi w obsłudze są warianty bębnowe.

 Czołowe kosiarki Corto na nowo

 Jeżeli chodzi o nowości to warto podzielić je na dwie grupy: czołowe i z zawieszeniem bocznym. Jeżeli chodzi o kosiarki czołowe, to nowości modelowe stanowią maszyny: Corto 285 F oraz 310 F (szerokości robocze 2,85 i 3,05 m) a także flagowa kosiarka bębnowa Claasa Corto 3200 F.

Wszystkie trzy warianty otrzymały trójwymiarowy system dopasowywania się do podłoża – złożenie ruchów poprzecznych i wzdłużnych (swobodne wahanie całego zespołu tnącego), co przekłada się na lepszą ochronę darni (automatyczne dopasowywanie się do nierówności podłoża), jak i ochronę maszyny przed uszkodzeniami. Nowy system zawieszenia, podobny do tego stosowanego w kosiarkach dyskowych, to nie jedyna zmiana.

To co rzuca się w oczy jako pierwsze, to oczywiście nowa stylistyka dopasowana do aktualnej linii pozostałych maszyn. Jednak to co rolnika zainteresuje najbardziej to wyraźna poprawa łatwości obsługi maszyny (prostsza procedura regulacyjna, dodatkowe zabezpieczenie przed najazdem na przeszkodę) oraz ich funkcjonalności. Dzięki dodatkowej (dostępnej w opcji) tarczy pokosu możliwe jest formowanie węższych pokosów (ze 100 do ok. 80 cm).

 Na tył - każdy znajdzie coś dla siebie

 Nie ma w tym przesady bowiem modelowy szał zmian otwiera malutka (jak na dzisiejsze standardy) kosiarka Corto 190 o szerokości roboczej wynoszącej 1,85 m. Tuż za nią znalazł się model Corto 220 o szarości 2,1 m. W przypadku tych maszyn Claas postawił na prostą i solidną konstrukcję, tak by ci, którzy szukali maszyny o stosunkowo małych gabarytach, zyskali wybór narzędzia, które będzie przede wszystkim służyło przez lata.