Firmę świadczącą tego rodzaju usługę spotkaliśmy na targach Opolagra 2017. Przedsiębiorstwo posiada maszynę, która w jednym ciągu technologicznym oczyszcza materiał i następnie poddaje go zaprawianiu. Preparat zapewnia klient lub usługodawca – kwestia umówienia się.

- O kosztach usługi decyduje w dużej mierze ilość materiału do przerobienia. Wydajność maszyny w ziarnie pszenicy to 4-4,5 t/godz. jeśli będzie w danym miejscu praca na cały dzień, wtedy możemy mówić o ustalonej cenie, która wyniesie około 150 zł netto za tonę zaprawionego materiału – mówi Andrzej Kałuziński, właściciel firmy Vizen, która świadczy usługi na terenie całego kraju.

Po stronie klienta jest zapewnienie przede wszystkim wydajnego zasypu ziarna i jego odbioru po oczyszczeniu i zaprawieniu. Ziarno może być podane do zbiornika zasypowego przez szyber z przyczepy, żmijką lub z big-bagów. Zasobnik jest umieszczony na dole maszyny, skąd przenośnikiem kubełkowym materiał jest podawany na czyszczalnię, dalej jest przemieszczany do zaprawiarki. Odbiór może być realizowany za pomocą big-bagów lub bezpośrednio na przyczepę.Ponadto potrzebne jest jeszcze przyłącze siłowe, bo maszyna jest zasilana elektrycznie.

Dawkowanie zaprawy jest ustawiane na dotykowym ekranie. Można m.in. ustalić ilość preparatu na porcję wody i oczywiście partię materiału. Oprócz zaprawy, na nasiona może być też dozowany nawóz.

- Maszyna ma własną wagę, więc wiemy też na bieżąco jaka partia materiału została zaprawiona. Zaprawiamy wszystkie gatunki zbóż, ale też nasiona innych roślin, np. łubinu. Musimy tylko wiedzieć wcześniej na jakim materiale będziemy pracować żeby dostosować sita czyszczalni. Mamy około 40 rodzajów sit – dodaje Kałuziński.

Podobał się artykuł? Podziel się!