W tym roku AGCO długo trzymało swoje największe nowinki w tajemnicy. I nie ma przesady w określaniu ich "największymi", gdyż oprócz zaprezentowania nowych ciągników gąsienicowych Fendt 900 MT i 1100 MT, światło dzienne ujrzał nowy kombajn - Ideal, rekordzista w swoim segmencie, przynajmniej, jeżeli brać pod uwagę największy model serii 9, w ofercie pojawią się również mniejsi bracia serii 8 i 7.

Ideal to oczywiście projekt globalny, a zatem nowe maszyny zobaczymy zarówno w barwach Fendta, Masseya Fergusona oraz Challengera, choć w każdej z wymienionych wersji kombajn ma być malowany tak samo, czyli w kolorze grafitowym.

- Kombajn zbożowy Ideal jest wynikiem wielu lat badań i rozwoju, niezliczonych godzin pracy inżynierów, a także zaangażowania w pracę zespołową wiodących ekspertów branży. To kolejny krok  AGCO w zakresie dostarczania najbardziej innowacyjnych rozwiązań dla rolników karmiących świat. - powiedział Martin Richenhagen, prezes i dyrektor generalny AGCO. 

Wszystko "naj"

Do napędu nowych kombajnów będą wykorzystane jedne z najmocniejszych jednostek, spełniające normę T4f. W modelu Ideal 7 (szerokości hedera od 7,7 - 10,7 m z pojedynczym rotorem młócąco-separującym wzdłużnym) znajdziemy silnik AGCO Power o pojemności 9.8 l i mocy 451 KM. Natomiast do napędu modeli 8 oraz 9 posłużą silniki MAN. W ósemce (szerokość hedera od 9 - 12,2 m z dwoma rotorami młócąco-sepraującymi wzdłużnymi) zastosowany będzie motor o pojemności 12.4 l i mocy 538 KM zaś w największej dziewiątce (szerokość i rotor jak w 8) zdecydowano się na jeszcze większą jednostkę o pojemności 15.2 l i mocy 647 KM.

We wszystkich modelach rotory mają takie same wymiary: 600 mm średnicy i 4837 mm długości, to wynik, który na pewno zmusi konkurencję do wytężonej pracy podczas projektowania nowych generacji kombajnów. 

W modelach 7 i 8 zainstalowano zbiornik na ziarno o pojemności 12500 l oraz system wyładowczy zapewniający rozładunek z wydajnością 140 l/s - to niezły wynik, jednak największy z braci może pochwalić się rekordowym zbiornikiem o pojemności 17100 l oraz systemem rozładunku z wydajnością na poziomie 210 l/s - bez potężnej przyczepy, a raczej kilku, nie ma nawet co myśleć o sprawnym rozładunku i transporcie.

Ideal został nagrodzony srebrnym medalem targów Agritechnica 2017 i tam też będzie można go zobaczyć. Do sprzedaży, nowinka ze stajni AGCO, wejdzie w przyszłym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!