Rozwiązanie to zostało opracowane wspólnie przez trzy firmy- Amazone, Agrotop i Rometron. Jest to inteligentny system czujników i dysz, który zmniejsza dawki aplikowanych oprysków. Dzięki wykrywaniu zielonych części roślin na tle gleby, system może przeprowadzić bardzo precyzyjny oprysk, pozwalając na oszczędności sięgające od 20 do nawet 80% środka chemicznego.

Do wykrywania roślin, system AmaSpot posiada czujnik fluorescencji GreenSense, który dzięki swojej zdolności wykrywania chlorofilu może odróżnić zielone rośliny od gołej ziemi. Za pomocą układu czujników cała powierzchnia pola jest skanowana z bardzo dużą precyzją. Systemy do tej pory wykorzystywane były w stanie zeskanować tylko kilka metrów kwadratowych całkowitej szerokości roboczej, podczas gdy tutaj, czujniki rozpoznają rośliny z dokładnością do jednego centymetra kwadratowego, nawet przy prędkości 20 km / h niezależnie czy pracujemy w dzień czy w nocy.

Oprócz czujnika GreenSense system posiada specjalną technologię dysz, które mogą być sterowane z najwyższą precyzją. W ułamku sekundy dysze można otworzyć lub zamknąć, a więc opryskiwać tylko ten konkretny obszar na którym występują chwasty. Specjalnie dla tego systemu firma Agrotop opracowała dyszę SpotFan 40-03.

Zmniejszenie zużycia pestycydów dzięki systemowi AmaSpot to nie tylko oszczędności finansowe ale także znaczne usprawnienie logistyczne, gdyż nie trzeba tak często uzupełniać opryskiwacza. Można dzięki temu opryskać większą powierzchnię na jednym zbiorniku, a tym samym bezproblemowo zmieścić się w wymaganych terminach agrotechnicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!