Podczas konferencji w niemieckim Cappeln, firma Amazone przygotowała prawdziwą moc nowości przed targami w Hanowerze. Zmiany generacyjne, modernizacje oraz nowe warianty – a to wszystko nie tylko w rodzinie rozsiewaczy nawozów czy opryskiwaczy ale także pługów, bron oraz siewników. I właśnie przy tym ostatnim przyjrzymy się bliżej.

Cataya w specjalnej, prostszej wersji

O mechanicznym zestawie uprawowo-siewnym Cataya 3000 Super pisaliśmy już w lutym, teraz do oferty firmy Amazone ma dołączyć prostszy i korzystniejszy w zakupie wariant 3000 Special.

Prosty nie oznacza jednak maszyny tak nieskomplikowanej jak D9, bowiem wyposażenie modeli Special będzie obejmowało system pomiarowy Precis (taki sam jak w modelu Super), z łatwą i wygodną scentralizowaną regulacją poprzez panel SmartCenter, elektryczny system pomiaru i sterowanie ISOBUS. Poza tym w Specialu, za dopłatą również będzie można dostać TwinTerminal.

W podstawowej wersji, pojemność zbiornika siewnika wynosi 650 litrów, jednak można ją w łatwy sposób powiększyć o kolejne 200 litrów za pomocą nadstawek (Cataya Super ma bazowo 830 l i 1270 z nadstawkami). Wymiary otworu zasypowego: 2550 na 550 mm pozwalają na załadunek wprost z big-baga lub łyżki ładowacza.

 Na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie rozwiązań ułatwiających i przyśpieszających kalibrację siewnika, tak jak to ma miejsce w większym modelu Super, wszystko zrobimy przy pomocy terminalu SmartCenter, który znajduje się z lewej strony siewnika. Tutaj, zapewniony został również dostęp do pojemników kalibracyjnych oraz wszystkich dźwigni, którymi regulowane są nastawy związane z rodzajem nasion.

Na wyposażeniu standardowym znalazły się wszystkie niezbędne do przeprowadzenia kalibracji narzędzia (waga, składane wiadro) wszystko schowane pod pokrywą zabezpieczającą SmartCenter. Elektrycznie napędzany system dozowania (ElectricDrive) umożliwia bardzo precyzyjne, bezstopniowe nastawienie dla szerokiego spektrum nasion.

Do kontroli ISOBUS można wybrać: Amatron 3, CCI 100 lub Amapad ISOBUS firmy Amazone lub dowolny terminal ISOBUS od innego producenta. Cataya Special jest seryjnie wyposażona w redlice talerzowe RoTeC Control z odstępem między rzędami od 12,5 do 15 cm. Głębokość wysiewu można ustawić w trzech różnych pozycjach. Natomiast dla bardziej równomiernego i dokładnego wysiewu, do redlic można dołożyć tarcze prowadzące i wałek prowadzący. Siłę docisku można regulować bezstopniowo (z lewej strony maszyny).