Başak to tureckie imię żeńskie, a w dokładnym tłumaczeniu oznacza: cierń, kolec. Natomiast firma Başak Tractör, to tureckie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją ciągników rolniczych, którego początki sięgają 1914 roku.

Co ciekawe Başak, wtedy jeszcze jako DA-TA (Pojazdy żelazne - pojazdy drewniane), zaczynał między innymi od produkcji konnych żniwiarek. Od 1962 roku, firma zdobywała pierwsze doświadczenia w budowie nowoczesnych ciągników, wraz z produkowaniem na licencji Forda, później także austriackiego Steyra. W roku 1996 nastąpiła zmiana nazwy na obecną, a od 2012 Başak jest częścią tureckiego holdingu Sanko.

Wystawami, które przyciągały największe rzesze oglądających, były zazwyczaj te, na których można było zobaczyć topowe maszyny ze światowej czołówki lub takie, na których zaprezentowano naprawdę te proste i zapewne ekstremalnie tanie. Taką właśnie maszyną był Başak 2060 Classic , czyli propozycja nieskomplikowana, a zarazem solidna - jak zapewnia producent. Co do ceny, model 2060c (58 KM) w swojej ojczyźnie został wyceniony na 50 000 TRY co odpowiada około 69 000 zł (przy kursie 1.38), kwoty uwzględniają obowiązujący w Turcji podatek od dóbr w wysokości 18 proc. 

W maszynie pracuje trzycylindrowy silnik o pojemności 2,78 l (3100 FLT) chłodzony cieczą, turbodoładowany o mocy maksymalnej 58 KM i momencie obrotowym 280 Nm. Do tego silnika, w podstawowej wersji, przewidziano mechaniczną synchronizowaną skrzynię o dwunastu przełożeniach w przód i ośmiu do tyłu.

W wyposażeniu dodatkowym znajdziemy także skrzynię "dwunastkę", ale z mechanicznym rewersem, ponadto napęd na cztery koła z elektrohydraulicznie włączaną blokadą tylnego mostu. Moc z silnika do skrzyni, przekazuje dwupłytkowe suche sprzęgło, zapewniające niezależną prędkość WOM. Do dyspozycji mamy więc dwie prędkości wału: 540 i 750 obr./min. Maksymalny udźwig tylnego podnośnika wynosi 2600 kg.

Choć ciągnik sprawia wrażenie niepozornego i ma dosyć specyficznie zaprojektowany dostęp do silnika, to wydaje się być całkiem rozsądną propozycją, zwłaszcza, że wcale nie jest tak prymitywny na jaki wygląda.

 Jeżeli mowa o dobrych propozycjach warto przyjrzeć się kolejnemu ciągnikowi z zaprezentowanych przez Başak Traktör maszyn, a jest nim model 2075 Plus. Jest to maszyna dużo bardziej nowoczesna i komfortowa. Napędza ją czterocylindrowy, turbodoładowany silnik o pojemności 3,14 l i mocy maksymalnej 75 KM oraz momencie obrotowym 273 Nm przy 1600 obr/min.