Oglądając po raz pierwszy bronę talerzową Discmaster+, w oczy rzuci nam się z pewnością prosta, solidna rama. Niektórzy mogą stwierdzić, że jest aż nazbyt prosta. Jednakże jak zapewnia Rafał Sułkowski z Multiva Polska, wszystko zostało tutaj dokładnie przemyślane i zaprojektowane pod kątem uzyskania jak największej trwałości i jakości pracy. Najwyższej jakości szwedzka stal Ssab Ruukki w połączeniu z bardzo dobrą jakością wykonania mają zagwarantować długotrwałe, bezproblemowe użytkowanie. Brony te szczególnie dobrze powinny sprawdzić się na najcięższych i kamienistych ziemiach- dodaje Sułkowski. Niemałą w tym rolę odegra też duża masa maszyn (zawieszana wersja 3-metrowa waży prawie 2,1 t), która ułatwia zagłębianie w glebę.

Talerzówki Discmaster+ są dostępne w szerokościach roboczych od 3 m do 6 m i występują w wersjach zawieszanych, półzawieszanych oraz ciągnionych. Brony są wyposażone w dwa rzędy karbowanych talerzy produkcji Multiva, rozmieszonych pojedynczo na ramie. Każda tarcza ma 510 mm średnicy i jest zamontowana na bezobsługowym łożysku (potrójny system uszczelnienia), zaś słupice z talerzami są montowane do ramy za pomocą przegubów elastycznych (wałki gumowe).

Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w tych talerzówkach jest zamocowanie talerzy na ramie dodatkowo z podkładkami dystansowymi, które służą do korekcji osiowości pierwszego rzędu talerzy względem środka drugiego rzędu talerzy. Takie rozwiązanie ma zapewnić utrzymanie talerzy w osi względem siebie w miarę zużywania się elementów roboczych.

Kolejnym elementem będącym wyposażeniem standardowym i jednocześnie wyróżniającym fińskie maszyny, jest karbowany wał uprawowy dedykowany do każdego rodzaju gleb. Jak zapewnia producent znakomicie wprowadza on pocięte resztki do gleby i jest przy tym bardzo odporny na zapychanie.
Regulacji głębokości pracy dokonuje się natomiast bardzo prosto za pomocą płytek dystansowych przesuwanych na siłownikach hydraulicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!