Większość bron talerzowych oferowanych na rynku jest skonstruowana w oparciu o bezobsługowe piasty i łożyska (talerzy i wałów doprawiających). Nie oznacza to jednak, że maszyna jest „nieśmiertelna” i zapewni zawsze tą samą jakość mieszania gleby. Przegląd brony talerzowej powinien być przeprowadzony głównie z punktu widzenia zużycia materiałów.

Mowa przede wszystkim o piastach talerzy. Należy sprawdzić stan łożysk i wykluczyć możliwe luzy. Powstają one głównie w wyniku uszkodzenia uszczelnienia piasty (uszczelniacz jest bardzo wrażliwy na działanie warunków atmosferycznych i zmiany temperatury).

Łożyskowanie w piastach może być wymienione osobno – bez konieczności wymiany całej piasty, ale należy wówczas pamiętać o nasmarowaniu piasty i wymianie uszczelnienia, które po wyjęciu z piasty i ponownym włożeniu z reguły nie zapewni odpowiedniej szczelności.

Dla przykładu w bronie Agro-Masz BT zakup nowego łożyska piasty to wydatek około 30 zł. Za jej oś zapłacimy 24 zł, zaś nowe uszczelnienie kosztuje nieco ponad 12 zł.

W przypadku brony talerzowej Unia Group TX L z piastami bezobsługowymi, za samą piastę zapłacimy 141 zł. Zakup łożyska to wydatek 24 zł (w piaście są 2 łożyska), kaseta uszczelniająca kosztuje około 57 zł, zaś pierścień uszczelniający i pokrywa to wydatek odpowiednio 6 i 11 zł.

Z kolei kompletna piasta do brony talerzowej Agro-Masz BT kosztuje niespełna 150 zł. Kompletna piasta do brony talerzowej Bury KBT w zależności od modelu to wydatek nawet do 300 zł.

Istotny jest również stan talerzy brony. Z reguły jako pierwsze do wymiany „idą” talerze przedniej sekcji. W przypadku uprawy pożniwnej są one bowiem narażone na kontakt z twardszą, niespulchnioną glebą i w skrajnych przypadkach ścierają się nawet 2 razy szybciej, niż elementy drugiej sekcji.

Na przykład w przypadku firmy Bury montowane są talerze z wycięciem o długości około 4 cm. Producent zaleca ich wymianę w przypadku „wydarcia” do ¼ tej wysokości (1 cm).

W przypadku popularnych, karbowanych elementów o średnicy 510 mm za nowe, oferowane przez firmę Bury zapłacimy około 100 zł. Zakup talerza o średnicy 560 mm (również z wcięciami) to wydatek 130 zł (talerze produkowane w Enii Europejskiej).

Z kolei firma Agro-Masz oferuje talerz o średnicy 510 mm w kwocie 123 zł, zaś w wersji o średnicy 560 mm za 150 zł. Za talerz grubości 4 mm o średnicy 560 mm oferowany przez Unię Group zapłacimy 185 zł, zaś tej samej średnicy talerz ale o grubości 6 mm kosztuje 265 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!