Oferta nowych kombajnów na sezon 2016 obejmuje modele: 5140 Cross Flow z silnikiem FPT o pojemności 6,7 l i mocy maksymalnej 312 KM, 6140 Cross Flow z silnikiem FPT o pojemności 8,7 l i mocy 400 KM oraz 7140 Cross Flow, również wyposażony w 8,7-litrowy silnik ale mocy maksymalnej 449 KM (wszystkie silniki spełniają normę Stage 4)

Jeśli chodzi o zmiany w zespole żniwnym, modernizacja dotknęła m.in. zespołu młocącego. Zamiast 5 przenośników ślimakowych jak było w dotychczasowych maszynach, teraz jest ich 6.

Z kolei za dopasowanie sit do pochyłości terenu odpowiada układ Cross Flow, który automatycznie poziomuje sita podczas pracy kombajnu na skłonach sięgających nawet 12 stopni.

Warto przy tym dodać, że dolne elementy podajników ślimakowych ziarna oczyszczonego i niedomłóconych kłosów zostały wykonane z kompozytów, co ma ułatwić i przyspieszyć oczyszczanie ziarna - można je wysunąć na bok maszyny. To przede wszystkim ukłon do producentów nasion i usługodawców, którzy mogą szybciej przygotować kombajn do zbioru kolejnej rośliny. Do tego dostępna jest także funkcja czyszczenia maszyny uruchamiana z monitora w kabinie.

Kolejnym udoskonaleniem jest opcjonalna, obrotowa końcówka rury wyładowczej, umożliwiająca dopasowanie wysypu ziarna bez konieczności korekty ustawienia kombajnu czy przyczep.

Zmiany wprowadzono także przy rozdrabniaczu słomy. Przede wszystkim ułatwiono przełączanie między trybami cięcia i formowaniem pokosu. Czynność można wykonać z kabiny lub za pomocą dwóch przełączników umieszczonych na zewnątrz z lewej strony kombajnu. To samo dotyczy regulacji obrotów rozdrabniacza.

Czytaj więcej w miesięczniku Farmer 10/2015.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!